tmedia
Main content

The NAB AFL Draft, first held in 1986, is the major list management tool for AFL clubs, alongside the trade period and free agency.

Every current player in the AFL has come through the draft system.

Each club must have at least three selections in the NAB AFL Draft.


The stars of the show at the 2014 NAB AFL Draft. Picture: AFL Media

The NAB AFL Draft, Pre-Season Draft and Rookie Drafts are critical to the AFL Commission's objective of developing an even competition.

The Mid-Season Draft was introduced in 1990 but scrapped after the 1993 season.

In 1997, the AFL introduced the Rookie Draft which enabled clubs to list players between the ages of 18 and 23. These players could be upgraded to primary lists at a time when player lists were lodged with the AFL before the National Draft or during the season as a long-term injury replacement or as a nominated rookie.

In 2007, the AFL introduced a mature-age rookie, over 23 years of age, to be listed if he had not previously been on a primary or rookie list of any club. This was further amended for the 2010-12 seasons with the removal of the maximum age requirement while allowing previously listed AFL players to be rookie listed.

About the NAB AFL Rising Stars Program

National Draft selections by year: 1986-present

Selection Drafted player AFL club Club of origin Draft year
1 Martin Leslie Brisbane Bears Port Adelaide (SANFL) 1986
2 Steven Sims St Kilda West Torrens 1986
3 Steven Febey Melbourne Devonport 1986
4 Richard Anderson Richmond Norwood 1986
5 Michael Taylor Geelong Port Fairy 1986
6 Richard Cousins Western Bulldogs Central District 1986
7 Chris Lindsay North Melbourne West Torrens 1986
8 Grantley Fielke Collingwood West Adelaide 1986
9 Andrew Payze Essendon West Torrens 1986
10 John Brinkkotter Sydney Swans Barooga 1986
11 Jason Taylor Fitzroy New Norfolk 1986
12 Domenic Fotia Carlton West Torrens 1986
13 Clayton Lamb Hawthorn West Adelaide 1986
14 Scott Adams Brisbane Bears Clarence 1986
15 Andrew Wickham St Kilda Latrobe 1986
16 Matthew Febey Melbourne Devonport 1986
17 Trent Nichols Richmond Sandy Bay 1986
18 Mark O'Keefe Geelong Warrnambool 1986
19 Matthew Mansfield Western Bulldogs Glenorchy 1986
20 Brenton Harris North Melbourne South Adelaide 1986
21 David Robertson Collingwood North Adelaide 1986
22 Kieran Sporn Essendon West Adelaide 1986
23 Lyndon Dakin Sydney Swans Longford 1986
24 Mathew Armstrong Fitzroy Hobart 1986
25 Doug Smart Carlton North Adelaide 1986
26 Darrin Pritchard Hawthorn Sandy Bay 1986
27 Adam Garton Brisbane Bears Glenelg 1986
28 Darren Mansell St Kilda Penola 1986
29 Craig Walker Melbourne North Hobart 1986
30 Matthew Sexton Richmond Sandhurst 1986
31 Glen Keast Geelong North Gambier 1986
32 Wayne Mahoney Western Bulldogs Port Adelaide (SANFL) 1986
33 Malcolm Shippen North Melbourne Moulamein 1986
34 Craig Kelly Collingwood Norwood 1986
35 Peter Reid Essendon Sturt 1986
36 Donald Thompson Sydney Swans Albury 1986
37 Chris Duthy Fitzroy Glenelg 1986
38 Simon Minton-Connell Carlton North Hobart 1986
39 Matthew Queen Hawthorn Glenorchy 1986
40 Stephen Williams Brisbane Bears Port Adelaide (SANFL) 1986
41 Brett Jaffray St Kilda Latrobe 1986
42 Andy Lovell Melbourne Glenorchy 1986
43 Andrew Gray Richmond St Pats College, Ballarat 1986
44 Tim Britt Geelong Dunnstown 1986
45 James Pyke Western Bulldogs Norwood 1986
46 Gary Brooker North Melbourne Casterton 1986
47 Brendan Hogan Collingwood Assumption College 1986
48 Stephen Riley Essendon North Adelaide 1986
49 Craig Elias Sydney Swans Eastlake 1986
50 Alastair Lynch Fitzroy Hobart 1986
51 Andrew Herring Carlton Wynyard 1986
52 Robin McKinnon Hawthorn West Adelaide 1986
53 Michael Templeton Brisbane Bears Woodville 1986
54 Paul Page St Kilda Kennington 1986
55 Darren Jarman Melbourne North Adelaide 1986
56 Greg Whittlesea Richmond Sturt 1986
57 Michael Billman Geelong Boort 1986
58 Perry Meka Western Bulldogs Lemnos 1986
59 Wayne Morrissey North Melbourne Northern United 1986
60 Wayne Tanner Collingwood Norwood 1986
61 Andrew Underwood Essendon Sturt 1986
62 Laurie Menhenut Sydney Swans Tocumwal 1986
63 Peter Winter Fitzroy West Adelaide 1986
64 Darren Newlan Carlton Golden Square 1986
65 Tony Symonds Hawthorn Glenelg 1986
1 Richard Lounder Richmond Central District 1987
2 Chris McDermott Brisbane Bears Glenelg 1987
3 Graham Wright Collingwood East Devonport 1987
4 Andrew Brockhurst Fitzroy South Adelaide 1987
5 Michael Quirk St Kilda Myrtleford 1987
6 Andrew Rogers Essendon Woodville 1987
7 Darren Davies Western Bulldogs North Hobart 1987
8 Darren Jones Geelong Moe 1987
9 Michael Murphy North Melbourne Glenelg 1987
10 Michael Parsons Sydney Swans North Adelaide 1987
11 Tim McNeil Melbourne Norwood 1987
12 Grant Williams Hawthorn Sandy Bay 1987
13 Peter Bubner Carlton Central District 1987
14 Wayne Peters Richmond Morwell 1987
15 Andrew Jarman Brisbane Bears North Adelaide 1987
16 Chris Grumley Collingwood Sale 1987
17 Chris P. Waterson Fitzroy Cohuna 1987
18 Patrick Browne St Kilda North Albury 1987
19 Jamie Cox Essendon Wynyard 1987
20 Stuart Wigney Western Bulldogs Leongatha 1987
21 Shane Korth Geelong Natimuk 1987
22 Scott Christie North Melbourne Strathmerton 1987
23 Scott Salisbury Sydney Swans Glenelg 1987
24 Mark Ducker Melbourne Norwood 1987
25 Damian Tresize Hawthorn Union 1987
26 Steven Oliver Carlton Castlemaine 1987
27 Brendon Gale Richmond Burnie Hawks 1987
28 Andrew Bishop Brisbane Bears Ainslie 1987
29 Andrew Pascoe Collingwood Norwood 1987
30 Ashley Byrne Fitzroy Boort 1987
31 Jamie Keane St Kilda Koroit 1987
32 John Cook Essendon Hamilton Imperials 1987
33 Rod Gunn Western Bulldogs Hamilton 1987
34 Steven Hewitt Geelong Warracknabeal 1987
35 Craig Pattrick North Melbourne Wangaratta Rovers 1987
36 Tony Vigona Sydney Swans Jerilderie 1987
37 Andrew Obst Melbourne Port Adelaide (SANFL) 1987
38 John Polkinghorne Hawthorn North Ballarat 1987
39 David Kernahan Carlton Glenelg 1987
40 Bevan Cox Richmond Wodonga 1987
41 Michael James Kennedy Brisbane Bears Queanbeyan 1987
42 Tim Wilson Collingwood North Launceston 1987
43 Darren Wheildon Fitzroy Newborough 1987
44 Bob Jones St Kilda Devonport 1987
45 David Grenvold Essendon Glenelg 1987
46 Garry Gunn Western Bulldogs Hamilton 1987
47 Steven McQueen Geelong North Hobart 1987
48 Liam Pickering North Melbourne Stawell 1987
49 Jim Silvestro Sydney Swans Traralgon 1987
50 Stephen Tingay Melbourne Shepparton 1987
51 Anthony Dessent Hawthorn Maffra 1987
52 Stephen Gemmill Carlton Cobram 1987
53 Andrew Wisken Richmond Hastings 1987
54 Adam Ladbrook Brisbane Bears Pakenham 1987
55 Brendan Tranter Collingwood Maryborough 1987
56 Keith Allan Fitzroy Central District 1987
57 Damian Kitschke St Kilda Sturt 1987
58 Peter Bennett Essendon North Adelaide 1987
59 Simon Tregenza Western Bulldogs Port Adelaide (SANFL) 1987
60 Pat Gribble Geelong Traralgon 1987
61 Darren Read North Melbourne Leongatha 1987
62 David Querzoli Sydney Swans West Torrens 1987
63 Jay Viney Melbourne Sturt 1987
64 Peter Nunn Hawthorn Koo-Wee-Rup 1987
65 Dean Adams Carlton Shepparton 1987
1 Alex McDonald Hawthorn Ballarat YCW 1988
2 Todd Breman West Coast Subiaco 1988
3 Carl Dilena Fitzroy Sturt 1988
4 John McNamara North Melbourne Port Fairy 1988
5 Chris Naish Richmond Wangaratta 1988
6 Ray Sterrett Geelong East Fremantle 1988
7 Leon Cameron Western Bulldogs South Warrnambool 1988
8 Dion Scott Sydney Swans Devonport 1988
9 Michael Werner Essendon West Torrens 1988
10 Peter Higgins West Coast Claremont 1988
11 Mark Bayliss Collingwood South Fremantle 1988
12 Brad Fox Essendon Perth 1988
13 Darren Bennett Melbourne East Fremantle 1988
14 Steven Byers Hawthorn New Norfolk 1988
15 Danny Craven St Kilda Wangaratta 1988
16 David Bain Brisbane Bears East Perth 1988
17 Brad Edwards Fitzroy Perth 1988
18 Anthony Stevens North Melbourne Shepparton 1988
19 Matthew Francis Richmond Ballan 1988
20 Adrian Fletcher Geelong Glenorchy 1988
21 Anthony Reynolds Western Bulldogs Wodonga 1988
22 Paul Holdsworth Sydney Swans Clarence 1988
23 Michael Long Essendon St Marys (NT) 1988
24 David Hynes West Coast Port Adelaide (SANFL) 1988
25 Colin Alexander Collingwood Clarence 1988
26 David Regan Essendon East Ballarat 1988
27 Rod Keogh Melbourne Castlemaine 1988
28 Chris Martin Hawthorn Seymour 1988
29 Tim Allen St Kilda Mornington 1988
30 Richard Champion Brisbane Bears Woodville 1988
31 Brenton Klaebe Fitzroy Norwood 1988
32 Brad Sholl North Melbourne Horsham 1988
33 Bruce Lennon Richmond Sturt 1988
34 Daryn Cresswell Geelong Glenorchy 1988
35 John Georgiades Western Bulldogs Subiaco 1988
36 Nick Chigwidden Sydney Swans Glenelg 1988
37 Michael Strickland Essendon Glenorchy 1988
38 Jeremy Crough West Coast South Bendigo 1988
39 Scott Russell Collingwood Sturt 1988
40 Glenn Johnston Carlton North Launceston 1988
41 Michael Hobbes Melbourne Eastlake 1988
42 Dion Rhook Hawthorn Hamilton Imperials 1988
43 Daryl Griffiths St Kilda North Launceston 1988
44 Scott Williamson West Coast Wangaratta Rovers 1988
45 Damien Simmonds Fitzroy Wangaratta 1988
46 Simon McCarty North Melbourne Rochester 1988
47 Glen Leaf Richmond Mildura Imperials 1988
48 Scott Jordan Fitzroy South Launceston 1988
49 Shannon Corcoran Western Bulldogs Glenelg 1988
50 Jim West Sydney Swans Glenelg 1988
51 Adrian Burns Essendon Dromana 1988
52 Darren Bartsch West Coast West Adelaide 1988
53 Michael Smith Collingwood Devonport 1988
54 Michael Sexton Carlton Sandhurst 1988
55 Andrew Ford Melbourne North Ballarat 1988
56 Justin McGrath Hawthorn Ballarat YCW 1988
57 Pat Lambert St Kilda Manangatang 1988
58 Lachlan Sim Brisbane Bears Moe 1988
59 Matthew Dundas Fitzroy Assumption College 1988
60 Derek Kickett North Melbourne Central District 1988
61 Julian Moloney Richmond Mildura Imperials 1988
62 David Welsby Geelong Sturt 1988
63 Scott Davies Western Bulldogs North Launceston 1988
64 Andrew Bishop Sydney Swans Ainslie 1988
65 Rod Saunders Essendon Mooroopna 1988
66 Matt Richardson West Coast Warracknabeal 1988
67 Peter Divenuto Collingwood Sandy Bay 1988
68 Grant Povey Carlton Claremont 1988
69 Mathew Mahoney Melbourne Eastlake 1988
70 Russell Wilding Hawthorn Lexton 1988
71 Graeme Kettle St Kilda South Launceston 1988
72 Chris O'Sullivan Brisbane Bears Coralynn 1988
73 Stephen Walker Fitzroy North Hobart 1988
74 Steven Hamilton North Melbourne North Adelaide 1988
75 Ty Esler Richmond Koo-Wee-Rup 1988
76 David Preston Geelong Bairnsdale 1988
77 Robert Bloom Western Bulldogs Ulverstone 1988
78 Jamie Bond Hawthorn Beaufort 1988
79 Simon Jorgenson Essendon Castlemaine 1988
80 Damian Berto West Coast St Marys (NT) 1988
81 Nick Probert Collingwood Burnie Hawks 1988
82 Anthony Loone Carlton Deloraine 1988
83 Brian Stynes Melbourne Ireland 1988
84 Justin Crough Hawthorn Bungaree 1988
85 Ian Dargie St Kilda Subiaco 1988
86 Ben Sexton Western Bulldogs Sandhurst 1988
87 Dwaine Kretschmer Fitzroy North Gambier 1988
88 Justin Staritski North Melbourne Norwood 1988
89 Adam Crudden Richmond Nar Nar Goon 1988
90 Kym Nicholls Geelong Norwood 1988
91 Matthew Queen Western Bulldogs Glenorchy 1988
92 Steven Vizy North Melbourne Queanbeyan 1988
93 Paul Hills Essendon North Ballarat 1988
94 Andrew Geddes West Coast Katunga 1988
95 Tony Francis Collingwood Norwood 1988
96 Michael James Carlton St Pats College, Ballarat 1988
97 Tom Grehan Melbourne Ireland 1988
98 Michael Barrett Hawthorn Morwell Tigers 1988
99 Dermot McNicholl St Kilda Ireland 1988
100 David Kupsch Brisbane Bears North Adelaide 1988
101 Leigh Funcke Fitzroy Minyip 1988
102 Shaun Holloway North Melbourne Ballarat YCW 1988
103 Sean Bowden Richmond Mildura Imperials 1988
104 Andrew Gribble Geelong St Peters (VCFL) 1988
105 Chris Grant Western Bulldogs Daylesford 1988
106 Gareth John Sydney Swans Gisborne 1988
107 Darren Mead Essendon Port Adelaide (SANFL) 1988
108 Peter Melesso West Coast Claremont 1988
109 Heath Shephard Collingwood Robinvale 1988
110 Chris Mulcair Carlton Marist Brothers, Bendigo 1988
111 Tom Kavanagh Melbourne Castlemaine 1988
112 Troy Reid Hawthorn Woorinen 1988
1 Anthony Banik Richmond Won Wron Woodside 1989
2 Matthew Croft Western Bulldogs Mildura Imperials 1989
3 Jody Arnol St Kilda North Hobart 1989
4 Peter Matera West Coast South Fremantle 1989
5 Brad Rowe Brisbane Bears East Fremantle 1989
6 Mark Brayshaw North Melbourne Claremont 1989
7 Stephen Edgar Carlton East Fremantle 1989
8 Brad Tunbridge Sydney Swans East Fremantle 1989
9 Dale Kickett Fitzroy Claremont 1989
10 Daryl Groves Collingwood Maryborough 1989
11 Darren Smith Essendon Port Adelaide (SANFL) 1989
12 Gavin Wanganeen Essendon Port Adelaide (SANFL) 1989
13 Allister Scott Richmond Inverloch-Kongwak 1989
14 Ben Allan Hawthorn Claremont 1989
15 Nathan Bower Richmond Mildura 1989
16 Jason Shields Western Bulldogs Moe 1989
17 Gilbert McAdam St Kilda Central District 1989
18 Robert Wren Richmond Assumption College 1989
19 Ashley Green Essendon Warragul 1989
20 Brett Hawkey North Melbourne Nathalia 1989
21 Peter Joseph Doyle Carlton Union 1989
22 Matthew Hanrahan Collingwood Lake Bolac 1989
23 Roger Delaney Fitzroy Port Adelaide (SANFL) 1989
24 Michael Styles Collingwood Glenorchy 1989
25 Paul Rouvray Melbourne Glenelg 1989
26 Alister Carr Essendon South Bendigo 1989
27 Joel Saunders Fitzroy Bairnsdale 1989
28 Jason Gibson Hawthorn Deloraine 1989
29 Wayne Campbell Richmond Golden Square 1989
30 Glenn Coleman Western Bulldogs Sydney Swans 1989
31 Darel Hart St Kilda North Adelaide 1989
32 Shaun Slater Richmond St Arnaud 1989
33 Shaun Hart Brisbane Bears Shepparton United 1989
34 Andrew Venner North Melbourne Ballarat YCW 1989
35 Chris Bond Carlton North Hobart 1989
36 Rohan J. Smith Sydney Swans Port Adelaide (SANFL) 1989
37 Shayne Stevenson Fitzroy Sandy Bay 1989
38 Gavin Rose Collingwood East Perth 1989
39 Peter Cransberg Essendon East Perth 1989
40 Travis St Clair Essendon South Bendigo 1989
41 Chris Waterworth Richmond Sandy Bay 1989
42 Matthew Robran Hawthorn Norwood 1989
43 Chris Guerts Brisbane Bears Warragul 1989
44 Jonathan Solomon Brisbane Bears Seymour 1989
45 Sasha Dyson-Holland Fitzroy Leongatha 1989
46 Shane Radbone Essendon Sturt 1989
47 Ricky Gerke Richmond Woodville 1989
48 Dennis Repacholi Western Bulldogs West Perth 1989
49 Greg Jones St Kilda Swan Districts 1989
50 Dean Irving West Coast South Fremantle 1989
51 Joe Wilson Brisbane Bears Wangaratta Rovers 1989
52 Rod Jameson North Melbourne Glenelg 1989
53 Derek Coghlan Carlton Lemnos 1989
54 Steven Bozicevic Sydney Swans Myrtleford 1989
55 Grant Coffee Fitzroy Central District 1989
56 Shayne Bennett Collingwood North Adelaide 1989
57 Tim Moreland Melbourne Shepparton 1989
58 Jason Dullard Essendon Bairnsdale 1989
59 Daniel Frawley Geelong Wangaratta 1989
60 Chris Sharp Hawthorn East Ballarat 1989
61 Simon Eastaugh Richmond Shepparton 1989
62 John Brunner Western Bulldogs Yarrawonga 1989
63 Wayne Thornborrow St Kilda Glenelg 1989
64 Tony J. Evans West Coast Claremont 1989
65 Alan Schwartz Essendon West Torrens 1989
66 Shannon Bergmann North Melbourne Swan Hill 1989
67 Ben Judd Carlton Sturt 1989
68 Scott Tomlinson Sydney Swans Shepparton United 1989
69 Jamie Elliott Fitzroy Maryborough 1989
70 Paul M. Williams Collingwood North Hobart 1989
71 Glenn Wilkins Melbourne North Ballarat 1989
72 Glenn Crawford Essendon Barooga 1989
73 Tim Birthisel Geelong Inglewood 1989
74 Alistair Burke Hawthorn Tatura 1989
75 Stephen Pearce Richmond Echuca 1989
76 Shayne Ward Western Bulldogs Darley 1989
77 Christian Lister St Kilda Golden Square 1989
78 Steven Schwerdt West Coast Central District 1989
79 David J. Brown younger Brisbane Bears Port Adelaide (SANFL) 1989
80 Damien Murray North Melbourne West Adelaide 1989
81 Sam Gross Carlton Boort 1989
82 Troy Lehmann Collingwood North Adelaide 1989
83 Mark Robinson Fitzroy Glenorchy 1989
84 Mathew Kelly Collingwood Norwood 1989
85 Anthony Tohill Melbourne Ireland 1989
86 Gerrard Harrington Essendon Southport 1989
87 Ashley Coutts Geelong Kaniva 1989
88 Tim Leng Hawthorn Mildura 1989
89 Jason Smith Richmond Lockington 1989
90 Ben Cross Western Bulldogs East Warrnambool 1989
91 Grant Lawrie St Kilda Box Hill 1989
92 Brett Heady West Coast Subiaco 1989
93 Tony Paynter Brisbane Bears Pakenham 1989
94 John Bingham North Melbourne Old Haileybury 1989
95 Jeremy Smith Carlton Sandy Bay 1989
96 Gary Stevens Sydney Swans Waaia 1989
97 Paul McConville Fitzroy Golden Square 1989
98 Kym Russell Collingwood Sturt 1989
99 Nick Tsiotinas Essendon Bulleen-Templestowe 1989
100 David Pittman Essendon Norwood 1989
101 Richard Harrison Geelong South Adelaide 1989
102 Dion Sheehan Hawthorn Mansfield 1989
103 Brett Chalmers Richmond Woodville 1989
104 Tony Trigg Western Bulldogs Bungaree 1989
105 Stuart Annand St Kilda Redan 1989
106 Ashley McIntosh West Coast Claremont 1989
107 Sean Valenta Brisbane Bears Morningside 1989
108 Erich Lissenden North Melbourne Neerim-Neerim South 1989
109 Colin Corkery Carlton Ireland 1989
110 Craig Budarick Sydney Swans Glenelg 1989
111 David Noble Fitzroy North Hobart 1989
112 Ernie Hug Collingwood Sale 1989
113 Shane Crothers Geelong Grovedale 1989
114 Jason Walsgott Essendon West Gambier 1989
115 Colum McManamon Geelong Ireland 1989
116 Brendan Bicknall Hawthorn Shepparton 1989
1 Stephen Hooper Geelong East Perth 1990
2 James Cook Carlton North Hobart 1990
3 David Donato Fitzroy Clarence 1990
4 Jason McCartney Collingwood Nhill 1990
5 Stewart Devlin Geelong Horsham 1990
6 Allen Jakovich Melbourne Woodville 1990
7 Damian Hampson Carlton Subiaco 1990
8 Paul Gow Western Bulldogs Swan Districts 1990
9 Matt Clape West Coast East Perth 1990
10 David Ogg Brisbane Bears Swan Districts 1990
11 Danny Sexton North Melbourne Lemnos 1990
12 Shane Porter West Coast North Launceston 1990
13 Todd Ridley Essendon Claremont 1990
14 Andrew Hamer Collingwood Lakes Entrance 1990
15 Andrew Harrison Brisbane Bears Benalla 1990
16 Todd Menegola Richmond Swan Districts 1990
17 Brendan Hehir Geelong Darley 1990
18 Danny Millar North Melbourne Morwell 1990
19 Garry Merritt Melbourne Tatura 1990
20 Robbie West West Coast Wodonga 1990
21 Richard Ambrose Essendon Shepparton 1990
22 Paul Sharkey Collingwood Catholic College, Bendigo 1990
23 Ben Thomas Brisbane Bears Port Fairy 1990
24 John Fidge Essendon Glenelg 1990
25 Peter Worsfold Brisbane Bears South Fremantle 1990
26 Dale Hall Sydney Swans Hobart 1990
27 Brad Davis Fitzroy Burnie Hawks 1990
28 Christopher Smith Richmond Assumption College 1990
29 Byron Donnellan Geelong Donald 1990
30 Matthew Young Hawthorn St Patricks, Launceston 1990
31 Nick Faull Carlton Golden Point 1990
32 Matthew Moylan Western Bulldogs Shepparton 1990
33 Mathew Kelly North Melbourne Wedderburn 1990
34 Brad Read Hawthorn East Fremantle 1990
35 Stuart Anderson North Melbourne Sale 1990
36 Matthew Burton West Coast Subiaco 1990
37 Glenn Hoffman Essendon Jeparit 1990
38 Grant McFarlane Collingwood Wodonga 1990
39 Nigel Palfreyman Brisbane Bears Sandy Bay 1990
40 Mark Collins Sydney Swans South Fremantle 1990
41 Mark Jenkinson Fitzroy Willaura 1990
42 Mark McQueen Richmond North Hobart 1990
43 Glyn Tomlinson Geelong Rochester 1990
44 Scott Crow Hawthorn Port Fairy 1990
45 Craig Jennings North Melbourne Traralgon 1990
46 Brian McInnes Western Bulldogs Wickliffe-Lake Bolac 1990
47 Luke Chambers Brisbane Bears Lucknow 1990
48 Willie Rioli Hawthorn South Fremantle 1990
49 Nick Daffy Richmond North Gambier 1990
50 Craig Ellis North Melbourne Stawell 1990
51 Jarrod Carter Essendon North Hobart 1990
52 Brendon Retzlaff Collingwood Swan Districts 1990
53 Stephen Pears North Melbourne Perth 1990
54 Brian Stanislaus Sydney Swans St Marys (NT) 1990
55 Steven Byers Fitzroy New Norfolk 1990
56 Matthew Clarke Richmond West Gambier 1990
57 Chris Barzen Geelong Mooroopna 1990
58 Adrian Goldup Sydney Swans Redclif 1990
59 Cameron James Carlton Morwell 1990
60 Rodney Harvey Western Bulldogs Trinity, Ararat 1990
61 Michael Scoon North Melbourne Monbulk 1990
62 Ben Herrald Hawthorn Assumption College 1990
63 Fabian Francis Melbourne Southern District 1990
64 Derek Hall West Coast West Perth 1990
65 Steven Fry Essendon Clarence 1990
66 Bowden Hamilton Collingwood Colbinabbin 1990
67 David Griffin Sydney Swans South Bendigo 1990
68 Peter Whyte Brisbane Bears South Barwon 1990
69 Gavan Cooney West Coast Clarence 1990
70 Stuart Johnstone Richmond Melbourne 1990
71 Denis Ryan Geelong Kyabram 1990
72 Brian C. Wilson St Kilda Melbourne 1990
73 Anthony McDonald Carlton Ballarat YCW 1990
74 Paul Campbell Western Bulldogs Cobram 1990
75 Robert Panozzo Melbourne Wodonga Raiders 1990
76 Robert Bowden Hawthorn Robinvale 1990
77 Niall Buckley Melbourne Ireland 1990
78 Dean Harding Fitzroy Wangaratta Rovers 1990
79 James Hird Essendon Ainslie 1990
80 Scott O'Donohue Collingwood Bungaree 1990
81 Luan Morley Hawthorn North Ballarat 1990
82 Lee Campbell Sydney Swans Campbelltown 1990
83 Mark Williams West Coast Sandhurst 1990
84 John Peter-Budge Richmond St Kilda 1990
85 Brad Dowling Geelong Mooroopna 1990
86 Sam Jones St Kilda Sandy Bay 1990
87 Danny Morgan Carlton Boolarra 1990
88 Peter Jacks Western Bulldogs Ballarat YCW 1990
89 Simon Wood North Melbourne St Arnaud 1990
90 Adam Aherne Hawthorn Devonport 1990
91 Adam Rudd St Kilda Numurkah 1990
92 Jamie K. Shanahan St Kilda Sandy Bay 1990
93 Adam Houlihan Essendon Kyabram 1990
94 Chris Ryan Collingwood St Vincents, Morwell 1990
1 John Hutton Brisbane Bears Claremont 1991
2 Marcus Seecamp Fitzroy East Perth 1991
3 Darren Kowal Melbourne Claremont 1991
4 Andrew McGovern Sydney Swans Claremont 1991
5 Jason Norrish Melbourne Claremont 1991
6 Paul Burton Sydney Swans Claremont 1991
7 Jeremy Guard Fitzroy Claremont 1991
8 Michael Symons Essendon Subiaco 1991
9 Stephen O'Reilly Geelong Swan Districts 1991
10 Andrew Lamprill Melbourne Hobart 1991
11 Leigh Willison Geelong East Perth 1991
12 Rob Malone St Kilda Claremont 1991
13 Shane Crawford Hawthorn Finley 1991
14 Fabian Francis Brisbane Bears Southern District 1991
15 Kieran O'Dwyer Hawthorn Barooga 1991
16 Daniel Metropolis West Coast Subiaco 1991
17 Anthony Cole Sydney Swans North Hobart 1991
18 Matthew Hogg Carlton Western Bulldogs 1991
19 Phil Gilbert Melbourne Claremont 1991
20 Brett Cook Fitzroy Broken Hill 1991
21 Willie Dick Essendon Perth 1991
22 Simon Crawshay Hawthorn Hawthorn 1991
23 Matthew MacKay Melbourne Hawthorn 1991
24 Kane Morphett West Coast East Fremantle 1991
25 Steven Davies West Coast Subiaco 1991
26 Ben Herrald Hawthorn Hawthorn 1991
27 Terry M. Board Brisbane Bears Fitzroy 1991
28 Cale O'Keefe Carlton South Launceston 1991
29 Matthew Connell West Coast Subiaco 1991
30 Kane Purcell Collingwood North Shore 1991
31 Haydon Kilmartin Melbourne North Hobart 1991
32 Micah Berry Melbourne Melbourne Grammar 1991
33 Paul Morrish Fitzroy Essendon 1991
34 Tim Leng North Melbourne North Melbourne 1991
35 Darryl Donald Geelong Wangaratta 1991
36 Jason Dullard Melbourne Essendon 1991
37 Ryan O'Connor Essendon Ulverstone 1991
38 Jamie Rundle Western Bulldogs Dandenong 1991
39 Richard B. Taylor Hawthorn Hawthorn 1991
40 Nick White Melbourne Richmond 1991
41 Todd Curley Collingwood West Perth 1991
42 Peter Freeman West Coast St Kilda 1991
43 David Strooper Sydney Swans Fitzroy 1991
44 Brett Sholl Carlton North Melbourne 1991
45 Gary Barrow Western Bulldogs Essendon 1991
46 Bruno Italiano Collingwood South Fremantle 1991
47 Glenn Manton Essendon Essendon 1991
48 Kevin Mitchell Essendon Claremont 1991
49 Todd Hawes Richmond Swan Districts 1991
50 Bruce Hando North Melbourne St Arnaud 1991
51 Shaun Brooker Richmond Sydney Swans 1991
52 Matthew Henderson Hawthorn Morwell 1991
53 Alastair Gray St Kilda Carey Grammar 1991
54 Leigh Snooks Carlton Derinallum 1991
55 Glenn Hoffman Richmond Essendon 1991
56 Andrew Dunkley Sydney Swans North Launceston 1991
57 Anthony McDonald Carlton Carlton 1991
58 Justin Pickering Western Bulldogs Richmond 1991
59 Greg Turner Collingwood South Fremantle 1991
60 James Billington Essendon Subiaco 1991
61 Michael Addison St Kilda Carey Grammar 1991
62 Peter MacLean Geelong Seymour 1991
63 Brendan Bower Essendon Richmond 1991
64 Chris Barrett Fitzroy Geelong 1991
65 Heath Shephard Brisbane Bears Burnie Hawks 1991
66 Nick Roney Richmond North Launceston 1991
67 Shane Ellen Western Bulldogs Western Bulldogs 1991
68 Matthew Bell Sydney Swans Sydney Swans 1991
69 Brad Sholl North Melbourne North Melbourne 1991
70 Jon Lister Collingwood Sandy Bay 1991
71 Luke Chambers Brisbane Bears Brisbane Bears 1991
72 Michael Shields St Kilda St Kilda 1991
73 Cameron Burke Geelong Warragul 1991
74 Brendan Krummel West Coast East Fremantle 1991
75 Travis Edmonds Hawthorn Swan Districts 1991
76 Matt Rendell Brisbane Bears Fitzroy 1991
77 Jay Burton Richmond Subiaco 1991
78 Matthew Dickson Carlton Sandhurst 1991
79 Bevan Smillie Carlton Essendon 1991
80 Damian Ryan Western Bulldogs Coburg 1991
81 Brendan Barrows Collingwood Claremont 1991
82 Scott Morrison St Kilda North Melbourne 1991
83 Peter Jacks Geelong Ballarat YCW 1991
84 Alistair Burke Hawthorn Hawthorn 1991
85 John Kennedy Richmond Hawthorn 1991
86 Jamie Madigan Western Bulldogs Western Bulldogs 1991
87 Sam Jones St Kilda Sandy Bay 1991
88 Aidan Bussell Hawthorn Whorouly 1991
89 Paul Dimattina Richmond Richmond 1991
1 Drew Banfield West Coast Subiaco 1992
2 Nathan Chapman Brisbane Bears Kangaroo Flat 1992
3 Michael Prior Essendon East Perth 1992
4 Justin Leppitsch Brisbane Bears Southern U18 1992
5 Jason Spinks Sydney Swans South Fremantle 1992
6 Robert Pyman North Melbourne Woodville-West Torrens 1992
7 Wayne Hernaman Richmond South Fremantle 1992
8 Paul Symmons West Coast West Perth 1992
9 Martin Pike Melbourne Norwood 1992
10 Brett Chalmers Collingwood Port Adelaide (SANFL) 1992
11 Jonathon Robran Hawthorn Norwood 1992
12 Tony Delaney Essendon Claremont 1992
13 Andrew McKay Carlton Glenelg 1992
14 Nick Holland Hawthorn North Adelaide 1992
15 Damian Houlihan Collingwood Corowa-Rutherglen 1992
16 Brodie Atkinson St Kilda North Adelaide 1992
17 Kym Koster Western Bulldogs South Adelaide 1992
18 Leigh Colbert Geelong Golden Square 1992
19 Lee Walker West Coast East Perth 1992
20 Scott Cummings Essendon Swan Districts 1992
21 Shane R. Bond West Coast Port Adelaide (SANFL) 1992
22 Mark Jones Richmond Norwood 1992
23 Warren Campbell North Melbourne South Fremantle 1992
24 Brett Jeffery Melbourne Boort 1992
25 John C. Barker Fitzroy Northern U18 1992
26 Marty McKinnon Adelaide Central District 1992
27 Kieran Murrihy Essendon Geelong U18 1992
28 Jamie Tape Richmond Woodville-West Torrens 1992
29 Sam Phillipou Western Bulldogs Woodville-West Torrens 1992
30 Paul Ridley Collingwood Subiaco 1992
31 Shane Wakelin St Kilda Port Adelaide (SANFL) 1992
32 Peter Quill Western Bulldogs East Fremantle 1992
33 Corey Robertson Geelong Burnie Hawks 1992
34 Travis Burton West Coast Subiaco 1992
35 Scott Robinson Sydney Swans Norwood 1992
36 Tim Sherman Brisbane Bears Geelong U18 1992
37 Matthew Rogers Richmond South Adelaide 1992
38 David Dighton North Melbourne Westbrook 1992
39 Matthew Kluzek Melbourne Woodville-West Torrens 1992
40 Michael Dunstan Fitzroy South Fremantle 1992
41 Brooke Fogden Adelaide West Adelaide 1992
42 Che Cockatoo-Collins Essendon Port Adelaide (SANFL) 1992
43 Adrian Whitehead Carlton Wodonga 1992
44 Chris Gerreyn Hawthorn Claremont 1992
45 Scott Thompson elder Collingwood Subiaco 1992
46 Matthew Jackson St Kilda Brighton Grammar 1992
47 Dylan Flavell Western Bulldogs South Bendigo 1992
48 Andrew Osborn Geelong South Adelaide 1992
49 Jarrad Schofield West Coast Subiaco 1992
50 Andrew Donnelly Sydney Swans Subiaco 1992
51 Adam Williamson Brisbane Bears Central U18 1992
52 Paul Bulluss Richmond Woodville-West Torrens 1992
53 Matthew Moon North Melbourne Central U18 1992
54 Daniel Clarke Melbourne West Brisbane 1992
55 Matthew Capuano North Melbourne Geelong U18 1992
56 Matthew Powell Adelaide South Adelaide 1992
57 Russell Williams Essendon South Fremantle 1992
58 Chris Peel Carlton Swan Districts 1992
59 Scott Allen Western Bulldogs Portarlington 1992
60 Tim Scott-Branagan Collingwood Central U18 1992
61 Luke Rayner Carlton Geelong U18 1992
62 Damian Ryan Western Bulldogs Western Bulldogs 1992
63 Matthew McMurray Geelong Perth 1992
64 Tony Godden West Coast Subiaco 1992
65 Gerrad Power Geelong Northern U18 1992
66 Aaron Lord Brisbane Bears Central U18 1992
67 Brady Leckie Richmond West Perth 1992
68 Travis Miller Fitzroy Warragul 1992
69 Scott Simister Melbourne Springvale 1992
70 Danny Morton Fitzroy North Adelaide 1992
71 Matthew Aston Sydney Swans Geelong U18 1992
72 Matthew Wadewitz Essendon South Adelaide 1992
73 Tony Plim Carlton Golden Square 1992
74 Tim Hargreaves Hawthorn Berrigan 1992
75 Chris Batka Collingwood Subiaco 1992
76 Hugh Reimers St Kilda Central District 1992
77 Brad Copeland Western Bulldogs Western U18 1992
78 Damian Crowe Geelong De La Salle 1992
79 Brett Spinks West Coast South Fremantle 1992
80 Stephen Newport St Kilda Melbourne 1992
81 Michael Murphy Brisbane Bears Adelaide 1992
82 Robert Schaefer Richmond Sturt 1992
83 Jeremy Silcock North Melbourne East Perth 1992
84 Damien Gaspar Melbourne South Fremantle 1992
85 Tristan Lynch Collingwood Sale 1992
86 Sam Smart Adelaide Norwood 1992
87 Damien Hardwick Essendon Springvale 1992
88 Troy Bond Carlton Port Adelaide (SANFL) 1992
89 Hamish Stuart Hawthorn Glenelg 1992
90 Scott Burns Collingwood Norwood 1992
91 Jeremy McVay St Kilda Central U18 1992
92 Daniel Southern Western Bulldogs Claremont 1992
93 Adam Shanahan Geelong South Bendigo 1992
94 Rhys Croxford West Coast Claremont 1992
95 Scott Direen Sydney Swans New Norfolk 1992
96 Trent Mills Brisbane Bears South Adelaide 1992
97 John Howat Richmond Melbourne 1992
98 Adrian McAdam North Melbourne South Alice Springs 1992
99 Jeff Hilton Melbourne St Kilda 1992
100 Troy Davies Fitzroy Devonport 1992
101 Troy Hull Sydney Swans Port Adelaide (SANFL) 1992
102 Jason Bell Essendon Red Clif 1992
103 Ben Harrison Carlton Devonport 1992
104 Andrew Kemp Hawthorn West Adelaide 1992
105 Julian Waite Collingwood Port Adelaide (SANFL) 1992
106 Craig Treleven St Kilda East Fremantle 1992
107 Gary Barrow Western Bulldogs Western Bulldogs 1992
108 Bryan Beinke Geelong Port Adelaide (SANFL) 1992
109 David Muir West Coast Claremont 1992
110 Jeff Chandler North Melbourne North Melbourne 1992
111 Michael Gaffney Sydney Swans Port Adelaide (SANFL) 1992
112 Ben Careless Richmond Glenorchy 1992
113 Damon Armstrong North Melbourne Moama 1992
114 Paul Whelan Western Bulldogs Ainslie 1992
115 Richard Marr Fitzroy Central District 1992
116 Michael Godden Adelaide West Adelaide 1992
117 Vince Cappadona Essendon Geelong U18 1992
118 Scott Spalding Carlton Perth 1992
119 Scott Morrison St Kilda St Kilda 1992
120 Troy Olsen Collingwood Port Adelaide (SANFL) 1992
121 Ben Ellinghaus Hawthorn Melbourne Grammar 1992
122 Damon Munt Melbourne Norwood 1992
123 Marty Christensen North Melbourne North Melbourne 1992
124 Brayden Lyle West Coast Port Adelaide (SANFL) 1992
1 Darren Gaspar Sydney Swans South Fremantle 1993
2 Nigel Lappin Brisbane Bears Chiltern 1993
3 Justin Murphy Richmond Central U18 1993
4 Glenn Gorman Sydney Swans Geelong U18 1993
5 Adam Heuskes Sydney Swans Norwood 1993
6 Trent Cummings Fitzroy Central District 1993
7 Chris L. Johnson Fitzroy Northern U18 1993
8 Michael Frost St Kilda Western Bulldogs 1993
9 Rowan Warfe Fitzroy Bendigo U18 1993
10 Trent Ormond-Allen Melbourne Port Adelaide (SANFL) 1993
11 Brad Johnson Western Bulldogs Western U18 1993
12 Chris Scott Brisbane Bears Eastern U18 1993
13 David Ugrinic Geelong Woodville-West Torrens 1993
14 Adam Simpson North Melbourne Northern U18 1993
15 Luke McCabe Hawthorn Central District 1993
16 Fraser Gehrig West Coast Murray U18 1993
17 Angelo Lekkas Hawthorn Northern U18 1993
18 Simon Beaumont Carlton Central U18 1993
19 Robert Stevenson Essendon Western U18 1993
20 Wade Chapman Sydney Swans Geelong U18 1993
21 Shane Hodges Brisbane Bears North Adelaide 1993
22 Dion Myles Sydney Swans Baulkham Hills 1993
23 Shannon Gibson Hawthorn Northern U18 1993
24 Cameron Bennett Brisbane Bears North Adelaide 1993
25 Clinton Shaw St Kilda Southern U18 1993
26 Stephen Jurica Richmond South Fremantle 1993
27 Brad Hall Melbourne Assumption College 1993
28 Daryl Griffin Sydney Swans Western U18 1993
29 Scott Mollard Essendon Central U18 1993
30 Paul Lewis Geelong Murray U18 1993
31 Mark Stevens North Melbourne Gippsland U18 1993
32 Paul Barnard Hawthorn East Perth 1993
33 Ben Robbins West Coast Gippsland U18 1993
34 Stephen Patterson Collingwood Norwood 1993
35 Aaron James Collingwood Western U18 1993
36 Julian Kirzner Essendon Central U18 1993
37 Ashley Thompson Sydney Swans Nyah-Nyah West United 1993
38 David Innella Geelong Western U18 1993
39 Jason Wild Collingwood Collingullie 1993
40 Matthew Lappin St Kilda Chiltern 1993
41 Kieran Sporn Fitzroy Essendon 1993
42 Michael Prentice Melbourne Southern U18 1993
43 Jason Heatley West Coast Subiaco 1993
44 Eugene Warrior Adelaide Port Adelaide (SANFL) 1993
45 Trent Bartlett Brisbane Bears Deloraine 1993
46 David A. King North Melbourne Port Melbourne 1993
47 Chris Palmer Hawthorn West Adelaide 1993
48 Matthew Hopkins Carlton West Adelaide 1993
49 Simon Garlick Sydney Swans Central U18 1993
50 Mark Merenda Richmond West Perth 1993
51 Kristian Pascoe St Kilda Northern U18 1993
52 Matthew Dent Fitzroy Sturt 1993
53 Justin Mallon Collingwood Northern U18 1993
54 Sedat Sir Western Bulldogs Central U18 1993
55 Grant Tanner Geelong Norwood 1993
56 Rayden Tallis Hawthorn Eastern U18 1993
57 Mark Hepburn Sydney Swans West Coast 1993
58 Jeff Bruce Fitzroy Corowa-Rutherglen 1993
59 Craig Biddiscombe Geelong Gippsland U18 1993
60 Troy Polak North Melbourne Perth 1993
61 Shayne Smith Sydney Swans Southern U18 1993
62 Graeme Woods Fitzroy Mildura 1993
63 Gareth John North Melbourne Sydney Swans 1993
64 Shane Hamilton Brisbane Bears Brisbane Bears 1993
65 Paul Mullarvey Fitzroy Box Hill 1993
66 Andrew Schauble Collingwood Xavier College 1993
1 Jeff White Fremantle Southern U18 1994
2 Anthony Rocca Sydney Swans Northern U18 1994
3 Shannon Grant Sydney Swans Western U18 1994
4 Scott Lucas Essendon Geelong U18 1994
5 Joel Smith St Kilda Murray U18 1994
6 Robert McMahon Fitzroy Gippsland U18 1994
7 Tony Brown St Kilda Geelong U18 1994
8 Daniel Harford Hawthorn Northern U18 1994
9 Ben Wilson Collingwood Norwood 1994
10 Blake Caracella Essendon Northern U18 1994
11 Damien Ryan Richmond Eastern U18 1994
12 Shane Sikora West Coast Murray U18 1994
13 Chris Hemley St Kilda Geelong U18 1994
14 Mick Martin Western Bulldogs Hobart 1994
15 Scott Camporeale Carlton Woodville-West Torrens 1994
16 Adem Yze Melbourne Murray U18 1994
17 Carl Steinfort Geelong Central U18 1994
18 Robert DiRosa Geelong Western U18 1994
19 Ben Holland Fitzroy North Adelaide 1994
20 Stuart Mangin Sydney Swans Northern U18 1994
21 Matthew Nicks Sydney Swans West Adelaide 1994
22 Winston Abraham Fremantle Perth 1994
23 John Rombotis Fitzroy Central U18 1994
24 Matthew Manfield Fitzroy Woodville-West Torrens 1994
25 Steven Sziller St Kilda Woodville-West Torrens 1994
26 Tim Elliott St Kilda Gippsland U18 1994
27 Toby Kennett Adelaide Sturt 1994
28 Shawn Lewfatt Essendon Western U18 1994
29 Jason Torney Richmond South Adelaide 1994
30 Chad Liddell Collingwood Southern U18 1994
31 Allen Nash Adelaide Western U18 1994
32 Simon Cox Western Bulldogs Glenelg 1994
33 Mark Cullen Carlton Eastern U18 1994
34 Michael Polley Melbourne Northern U18 1994
35 Marty Warry Fitzroy Central U18 1994
36 Matthew Robbins Geelong Central U18 1994
37 Ashley Blurton West Coast West Perth 1994
38 Matthew Collins Adelaide Northern U18 1994
39 Stephen Carter Essendon Port Adelaide (SANFL) 1994
40 Michael K. O'Loughlin Sydney Swans Central District 1994
41 Adam White Carlton Eastern U18 1994
42 Doug Headland Fremantle Perth 1994
43 Dean Matthews St Kilda Bulleen-Templestowe 1994
44 Jeremy Dyer West Coast Geelong U18 1994
45 Gary Moorcroft Essendon Northern U18 1994
46 Justin Charles Richmond Western Bulldogs 1994
47 Robert Ahmat Collingwood Darwin 1994
48 Austinn Jones St Kilda Southern U18 1994
49 Shaun Baxter Western Bulldogs Geelong U18 1994
50 Brett Higgins Adelaide Port Adelaide (SANFL) 1994
51 Clay Sampson Melbourne South Adelaide 1994
52 Danny Stevens North Melbourne Northern U18 1994
53 Mark Orchard Collingwood Ballarat U18 1994
54 Ian Downsborough West Coast West Perth 1994
55 Matthew Belleville North Melbourne Western U18 1994
56 Ryan Smith Fremantle West Perth 1994
57 Emil Parthenides Sydney Swans Eastern U18 1994
58 Peter Bird Fitzroy Geelong U18 1994
59 Nathan Saunders Hawthorn Geelong U18 1994
60 Brad Scott Hawthorn Eastern U18 1994
61 Stephen Zavalas Collingwood Western U18 1994
62 Justin Blumfield Essendon Tuggeranong 1994
63 Ross Funcke Richmond Ballarat U18 1994
64 Robert Powell Collingwood Northern U18 1994
65 Lee Fraser Hawthorn Western U18 1994
66 Scott Taylor Western Bulldogs Geelong U18 1994
67 Tony Bourke Carlton Ballarat U18 1994
68 Luke Norman Melbourne Wangaratta 1994
69 Dean Helmers Geelong Western U18 1994
70 Adam Benjamin Geelong Assumption College 1994
71 Jason Spinks West Coast Sydney Swans 1994
72 Dean Grainger Fremantle Northern U18 1994
73 Sam McFarlane Fremantle Subiaco 1994
74 Troy Luff Sydney Swans Sydney Swans 1994
75 Gerard Jess Brisbane Bears Ballarat U18 1994
76 Todd McHardy Melbourne Western U18 1994
77 Ben Dixon Hawthorn Assumption College 1994
78 Daryl Griffin Western Bulldogs Sydney Swans 1994
79 Aaron Hamill Carlton Tuggeranong 1994
80 Ben Atkins North Melbourne Glenorchy 1994
81 Tim Allen Geelong Hawthorn 1994
82 Not utilised Fremantle 1994
83 Not utilised Fremantle 1994
84 Doug Hawkins Fitzroy Western Bulldogs 1994
85 Michael Agnello Brisbane Bears Southern U18 1994
86 Shaun Gordon Richmond Murray U18 1994
87 Simon Arnott Sydney Swans Collegians 1994
88 Nathon Irvin Western Bulldogs Norwood 1994
89 David Nicholson Carlton Western U18 1994
90 Matthew Joy North Melbourne Southern U18 1994
91 Not utilised Fremantle 1994
92 Not utilised Fremantle 1994
93 Michael Murphy Brisbane Bears Brisbane Bears 1994
94 Jade Rawlings Hawthorn Devonport 1994
95 Kym Eyers North Melbourne Central District 1994
96 Not utilised Fremantle 1994
97 Not utilised Fremantle 1994
1 Clive Waterhouse Fremantle Port Adelaide (SANFL) 1995
2 Matthew Primus Fitzroy Norwood 1995
3 Brendon Fewster West Coast West Perth 1995
4 Scott Bamford Fitzroy North Adelaide 1995
5 Brendan Krummel Hawthorn Fremantle 1995
6 Daniel Healy St Kilda Central District 1995
7 Ben Edwards Fremantle Claremont 1995
8 Jared Crouch Sydney Swans Norwood 1995
9 Allen Jakovich Western Bulldogs Melbourne 1995
10 Simon Prestigiacomo Collingwood Northern U18 1995
11 Donald Cockatoo-Collins Melbourne Wesley College 1995
12 Andrew Gowling Brisbane Bears South Adelaide 1995
13 Brad Rowe Fremantle Collingwood 1995
14 Luke Trew West Coast Murray U18 1995
15 Darren Wheildon Essendon West Adelaide 1995
16 Shane Clayton Fitzroy Northern U18 1995
17 Scott Welsh North Melbourne West Adelaide 1995
18 Brent Williams Adelaide Prahran U18 1995
19 Barry Hall St Kilda Murray U18 1995
20 Nick Carter Fitzroy Bendigo U18 1995
21 Clinton King Sydney Swans Eastern U18 1995
22 Joe McLaren St Kilda Geelong U18 1995
23 Jay Burton Fremantle Fremantle 1995
24 Paul Licuria Sydney Swans Northern U18 1995
25 Daniel Chick Hawthorn East Fremantle 1995
26 Chris Groom North Melbourne Fremantle 1995
27 Kane Johnson Adelaide Eastern U18 1995
28 Nick Trask Brisbane Bears Eastern U18 1995
29 Todd Curley Western Bulldogs West Perth 1995
30 Craig Smoker West Coast West Perth 1995
31 Andrew Ukovic Essendon Northern U18 1995
32 Nigel Credlin Fitzroy Geelong U18 1995
33 Sam McFarlane North Melbourne Subiaco 1995
34 Jason Snell Geelong Eastern U18 1995
35 Bradley J. Smith Richmond Claremont 1995
36 Andrew Lamb St Kilda Murray U18 1995
37 Scott Grainger Hawthorn Northern U18 1995
38 Jason Cripps St Kilda St Kilda Reserves 1995
39 Glenn Kilpatrick Geelong West Adelaide 1995
40 Luke Godden Collingwood Northern U18 1995
41 Ryan Grinter St Kilda Geelong U18 1995
42 Troy Johnson Brisbane Bears South Fremantle 1995
43 Mark West Western Bulldogs South Adelaide 1995
44 Jonson Clifton West Coast Swan Districts 1995
45 Scott Hodges Adelaide Port Adelaide (SANFL) 1995
46 Ben Moore Richmond Glenelg 1995
47 Brent Harvey North Melbourne Northern U18 1995
48 Darren Milburn Geelong Calder U18 1995
49 Ronnie Burns Geelong St Marys (NT) 1995
50 Brad Cassidy Fitzroy Fremantle 1995
51 Kane Fraser Hawthorn Eastern U18 1995
52 Tony Campbell Western Bulldogs Perth 1995
53 Adam Ugrinic Adelaide Woodville-West Torrens 1995
54 Adam Ansell Hawthorn West Adelaide 1995
55 Mark Bradly Melbourne East Fremantle 1995
56 Daniel Bradshaw Brisbane Bears Wodonga 1995
57 Paul Whitelaw West Coast West Perth 1995
58 Peter Berbakov Essendon Essendon Reserves 1995
59 Ewan Thompson Richmond Northern U18 1995
60 Darren O'Brien Melbourne West Perth 1995
61 Daniel Lowther Geelong Northern U18 1995
62 Adrian Burdon Carlton Tasmania U18 1995
63 Jacob Anstey Carlton Tuggeranong 1995
64 Matthew Carr Collingwood East Fremantle 1995
65 Erich Lissenden North Melbourne Warragul Industrials 1995
66 Neil Marshall West Coast Claremont 1995
67 Michael Raidis Richmond Glenelg 1995
68 Brady Anderson Geelong East Perth 1995
69 Daniel Marshall Carlton Dandenong-Southern U18 1995
70 Ashley Fernee Adelaide Calder U18 1995
71 Jason Bevan Collingwood South Adelaide 1995
72 Ashley Gehling Melbourne Dandenong-Southern U18 1995
73 Stuart Lamond Geelong Woodville-West Torrens 1995
74 Mark Bradley Collingwood Gippsland U18 1995
75 Clint Bizzell Geelong Kedron Grange 1995
76 Ben Kemp Collingwood Norwood 1995
77 Steven Pitt Collingwood Norwood 1995
1 Michael S. Gardiner West Coast Claremont 1996
2 Chris Heffernan Essendon Geelong U18 1996
3 Rory Hilton Brisbane Murray U18 1996
4 Mark Kinnear Sydney Swans Calder U18 1996
5 Daniel McAlister Essendon Tasmania U18 1996
6 John Rombotis Port Adelaide Fitzroy 1996
7 Bowen Lockwood Port Adelaide Geelong U18 1996
8 Leigh Brockman Geelong Tasmania U18 1996
9 Mark Harwood Port Adelaide Tasmania U18 1996
10 Nathan G. Brown Western Bulldogs Bendigo U18 1996
11 Brent Grgic Melbourne Geelong U18 1996
12 Heath Black Fremantle Oakleigh U18 1996
13 Tom Gilligan Adelaide Dandenong-Southern U18 1996
14 Brett O'Farrell Sydney Swans Prahran U18 1996
15 Max Hudghton St Kilda West Brisbane 1996
16 Paddy Steinfort Richmond Oakleigh U18 1996
17 Rowan Warfe Sydney Swans Fitzroy 1996
18 Gerrard Bennett Geelong Tasmania U18 1996
19 Brent Tuckey Collingwood Ballarat U18 1996
20 Matthew Dent Western Bulldogs Fitzroy 1996
21 Tim Williams Essendon East Perth 1996
22 Alistair Nicholson Melbourne Claremont 1996
23 Evan Hewitt North Melbourne Subiaco 1996
24 Josh Wooden West Coast NSW-ACT U18 1996
25 Andrew Bomford Essendon Sydney Swans Reserves 1996
26 Tim Notting Brisbane Bears Ballarat U18 1996
27 Troy Cook Sydney Swans Perth 1996
28 Jason Johnson Essendon Calder U18 1996
29 Nathan Turvey Hawthorn South Fremantle 1996
30 Hayden Lamaro Melbourne Murray U18 1996
31 Jess Sinclair Fremantle Eastern U18 1996
32 Jim Plunkett Western Bulldogs Northern U18 1996
33 Will Sangster Sydney Swans Prahran U18 1996
34 Shannon Corcoran Sydney Swans Brisbane 1996
35 Mark Chaffey Richmond Caulfield Grammar 1996
36 Jonathan Hay Hawthorn East Fremantle 1996
37 Adam Kingsley Port Adelaide Essendon Reserves 1996
38 Sam Smart Carlton Norwood 1996
39 Nick G. Stone West Coast Claremont 1996
40 Forfeited: breach of salary cap rules Essendon 1996
41 Matthew Manfield Richmond Fitzroy 1996
42 Martin Pike North Melbourne Fitzroy 1996
43 Paul Corrigan Geelong Melbourne Reserves 1996
44 Jacob Rhodes Western Bulldogs Geelong U18 1996
45 Clayton Gardiner Melbourne Claremont 1996
46 Matthew Clucas Fremantle East Fremantle 1996
47 Brett Montgomery Western Bulldogs Western Bulldogs Reserves 1996
48 Marty Warry Collingwood Fitzroy 1996
49 Jason Heatley St Kilda West Coast 1996
50 Luke McCormick North Melbourne NSW-ACT U18 1996
51 Robert McMahon Hawthorn Fitzroy 1996
52 Damien Lock Carlton Bendigo U18 1996
53 Michael Braun West Coast Bendigo U18 1996
54 Matthew A. Watson Essendon Essendon Reserves 1996
55 Steven McKee Richmond Myrtleford 1996
56 Cameron Mooney North Melbourne NSW-ACT U18 1996
57 Trent Cummings West Coast Fitzroy 1996
58 Paul Dooley Western Bulldogs Williamstown 1996
59 Anthony McDonald Melbourne Melbourne Reserves 1996
60 Andrew Eccles Adelaide Northern U18 1996
61 Stephen Powell Western Bulldogs Western Bulldogs Reserves 1996
62 Andrew Thompson St Kilda St Kilda Reserves 1996
63 Jason Baldwin Richmond Fitzroy 1996
64 Darren Collins younger Hawthorn Port Adelaide (SANFL) 1996
65 Brad Cassidy Collingwood Fitzroy 1996
66 Paul Hills Essendon Essendon 1996
67 Byron Pickett North Melbourne Port Adelaide (SANFL) 1996
68 Russell Robertson Melbourne Tasmania U18 1996
69 Chad Rintoul Adelaide East Fremantle 1996
70 Adam Hay North Melbourne East Perth 1996
71 Brett Knowles St Kilda Gippsland U18 1996
72 Brent Frewen Richmond Fitzroy 1996
73 Brett Howman Hawthorn NSW-ACT U18 1996
74 Chris Jackson Carlton NSW-ACT U18 1996
75 Mark Winterton Melbourne Dandenong-Southern U18 1996
76 Greg Dempsey Adelaide West Adelaide 1996
77 Marcus Barham Collingwood Calder U18 1996
78 Lucas Fleming St Kilda Northern U18 1996
79 Daniel Donati Richmond Old Xaverians 1996
80 Chris Holcombe Hawthorn Dandenong-Southern U18 1996
81 Anthony Franchina Carlton Carlton Reserves 1996
82 Duncan O'Toole Melbourne Devonport 1996
83 Ashley Gehling Melbourne Melbourne 1996
84 Josh Mahoney Collingwood Williamstown 1996
85 Brad Scott Hawthorn Hawthorn Reserves 1996
86 Ben Parker Adelaide Murray U18 1996
87 Brad Fuller Collingwood NSW-ACT U18 1996
88 Phillip Smith Hawthorn West Perth 1996
89 Dwayne Griffin Collingwood Swan Districts 1996
90 Leigh Singline Collingwood South Launceston 1996
1 Travis Johnstone Melbourne Dandenong U18 1997
2 Brad Ottens Richmond Glenelg 1997
3 Trent Croad Hawthorn Dandenong U18 1997
4 Mark Bolton Essendon Eastern U18 1997
5 Luke Power Brisbane Oakleigh U18 1997
6 James Walker Fremantle North Ballarat U18 1997
7 Kris Massie Carlton Dandenong U18 1997
8 Chris Tarrant Collingwood Bendigo U18 1997
9 Chad Cornes Port Adelaide Glenelg 1997
10 Shane O'Bree Brisbane North Ballarat U18 1997
11 Jason Saddington Sydney Swans Eastern U18 1997
12 Jaxon Crabb West Coast Claremont 1997
13 Callum Chambers West Coast Gippsland U18 1997
14 Shannon Watt North Melbourne North Ballarat U18 1997
15 Joel McKay Geelong Murray U18 1997
16 Ben Walton St Kilda Central District 1997
17 Lance Picioane Adelaide Western U18 1997
18 Mark Alvey Western Bulldogs Bendigo U18 1997
19 Chris Obst Hawthorn Western U18 1997
20 Dean Solomon Essendon Bendigo U18 1997
21 Clem Michael Fremantle South Fremantle 1997
22 Troy Longmuir Melbourne West Perth 1997
23 Adam Chatfield Carlton NSW-ACT U18 1997
24 James Wasley Collingwood Norwood 1997
25 Nick Stevens Port Adelaide Preston U18 1997
26 Brodie Holland Fremantle Tasmania U18 1997
27 Brad Stephens North Melbourne Murray U18 1997
28 Rowan Jones West Coast Claremont 1997
29 Marc Woolnough Geelong Southport 1997
30 Paul McMahon North Melbourne Bendigo U18 1997
31 Simon Black Brisbane East Fremantle 1997
32 Troy Johnson Fremantle South Fremantle 1997
33 James Thiessen Adelaide Norwood 1997
34 Andrew Williams West Coast Dandenong U18 1997
35 Marcus Baldwin Hawthorn Calder U18 1997
36 Judd Lalich Essendon East Perth 1997
37 Todd Holmes West Coast Subiaco 1997
38 James Rahilly Geelong Geelong U18 1997
39 Matthew Blake Melbourne Bendigo U18 1997
40 Fred Campbell Sydney Swans Alice Springs Pioneers 1997
41 Danny Morton Port Adelaide North Adelaide 1997
42 Matthew Dennis Hawthorn Old Brighton 1997
43 Adam Goodes Sydney Swans North Ballarat U18 1997
44 David Antonowicz West Coast Western U18 1997
45 Matthew Scarlett Geelong Geelong U18 1997
46 Josh Robertson North Melbourne Murray U18 1997
47 Robert Stevenson Western Bulldogs Essendon 1997
48 Ben W. Thompson St Kilda Glenelg 1997
49 Ian Perrie Adelaide East Perth 1997
50 Luke Ottens Melbourne Glenelg 1997
51 Scott Ralph Brisbane Morningside 1997
52 Jordan Doering Essendon Bendigo U18 1997
53 Lionel Proctor Richmond Preston U18 1997
54 Justin Wood Geelong Tasmania U18 1997
55 Craig Black Carlton Dandenong U18 1997
56 Ben Kinnear Collingwood Central District 1997
57 Darren Fraser Port Adelaide Essendon Reserves 1997
58 Marcus Picken Brisbane North Ballarat U18 1997
59 Brett Rose Sydney Swans Eastern U18 1997
60 Phillip Read West Coast East Fremantle 1997
61 Tim Finocchiaro Geelong Eastern U18 1997
62 Dion Miles North Melbourne North Melbourne Reserves 1997
63 Anthony Aloi Western Bulldogs Western U18 1997
64 Sam Cranage St Kilda North Ballarat U18 1997
65 Linden Stevens Adelaide Sturt 1997
66 Nathan D. Brown Melbourne West Adelaide 1997
67 Brad Lloyd Hawthorn Hawthorn Reserves 1997
68 Simon Eastaugh Essendon Norwood 1997
69 Paul Greenham Richmond Port Melbourne 1997
70 Trent Hoppner Carlton Preston U18 1997
71 Andrew Kellaway Richmond Richmond Reserves 1997
72 Not utilised Port Adelaide 1997
73 Beau McDonald Brisbane Swan Districts 1997
74 Paul Digiovine Western Bulldogs Oakleigh U18 1997
75 Brent Cowell St Kilda Gippsland U18 1997
76 Not utilised Adelaide 1997
77 Guy Rigoni Melbourne Myrtleford 1997
78 Richie Vandenberg Hawthorn University Blues 1997
79 Not utilised Richmond 1997
80 John Hynes Carlton Prahran U18 1997
81 Troy Kirwen Collingwood Preston U18 1997
82 Nathan Thompson Hawthorn Hawthorn Reserves 1997
83 Ben J. Thompson Carlton Kedron Grange 1997
84 Frank Raso Collingwood Preston U18 1997
85 Hayden Burgiel Hawthorn Gippsland U18 1997
86 Scott Whiston Collingwood Central District 1997
1 Des Headland Brisbane Lions Subiaco 1998
2 Justin Longmuir Fremantle West Perth 1998
3 Nic Fosdike Sydney Swans Norwood 1998
4 Ryan Fitzgerald Sydney Swans South Adelaide 1998
5 Michael Stevens Port Adelaide Murray U18 1998
6 Murray Vance Carlton Murray U18 1998
7 Josh Carr Port Adelaide East Fremantle 1998
8 Jude Bolton Sydney Swans Calder U18 1998
9 Mark McVeigh Essendon NSW-ACT U18 1998
10 Brandon Hill West Coast Peel Thunder 1998
11 Lenny Hayes St Kilda NSW-ACT U18 1998
12 Adam Ramanauskas Essendon Dandenong U18 1998
13 Chris Lamb Melbourne Murray U18 1998
14 Luke Penny Western Bulldogs Oakleigh U18 1998
15 Brady Rawlings North Melbourne Tasmania U18 1998
16 Brett Burton Adelaide Woodville-West Torrens 1998
17 Peter Street Geelong Tasmania U18 1998
18 Daniel Schell Fremantle Central District 1998
19 Nick Davis Collingwood NSW-ACT U18 1998
20 Michael Collica Hawthorn East Fremantle 1998
21 David A. Clarke Geelong Geelong U18 1998
22 James Begley St Kilda Sturt 1998
23 Chris Ladhams Essendon North Adelaide 1998
24 David Wojcinski Geelong Gippsland U18 1998
25 Aaron Henneman Essendon Murray U18 1998
26 Michael O'Brien West Coast Bendigo U18 1998
27 Steven Baker St Kilda Geelong U18 1998
28 Heath James Sydney Swans Port Adelaide (SANFL) 1998
29 Tyson Stenglein Adelaide Subiaco 1998
30 Nicky Winmar Western Bulldogs St Kilda 1998
31 Gary Dhurrkay North Melbourne Fremantle 1998
32 David Gallagher Adelaide Prahran U18 1998
33 Craig Bolton Brisbane Lions NSW-ACT U18 1998
34 Bryan Beinke Adelaide Port Adelaide (SANFL) 1998
35 Brad Oborne Collingwood Preston U18 1998
36 Danny Jacobs Essendon Prahran U18 1998
37 Adam Morgan Port Adelaide Oakleigh U18 1998
38 Brendan Fevola Carlton Dandenong U18 1998
39 Toby Thurstans Port Adelaide Dandenong U18 1998
40 James White Richmond Oakleigh U18 1998
41 Craig Jacotine Collingwood Dandenong U18 1998
42 Forfeited: breach of salary cap rules West Coast 1998
43 Damien Ryan St Kilda Richmond 1998
44 Heath Scotland Collingwood Western U18 1998
45 Aaron Shattock Brisbane Lions Woodville-West Torrens 1998
46 Jay Solomon Western Bulldogs Geelong U18 1998
47 Nick Lowther North Melbourne Preston U18 1998
48 Lucas Herbert Adelaide North Adelaide 1998
49 Garth Taylor Fremantle Swan Districts 1998
50 Damien Adkins Collingwood Gippsland U18 1998
51 David Loats Hawthorn Geelong U18 1998
52 Ryan O'Connor Sydney Swans Essendon 1998
53 Troy Schwarze St Kilda Prahran U18 1998
54 Derek Murray Port Adelaide Murray U18 1998
55 Marc Dragicevic Richmond Geelong U18 1998
56 Ilija Grgic Essendon West Coast 1998
57 Andrew Embley West Coast Swan Districts 1998
58 Ian Prendergast Carlton Oakleigh U18 1998
59 Dwayne Simpson Sydney Swans East Fremantle 1998
60 Luke Speers Melbourne Tasmania U18 1998
61 Ricky Symes Western Bulldogs Murray U18 1998
62 Tim Van Der Klooster North Melbourne Geelong U18 1998
63 Clint Kirey Adelaide East Fremantle 1998
64 Andrew Shipp Fremantle Springvale 1998
65 Lee Walker Collingwood Collingwood 1998
66 Steven Rode Hawthorn Dandenong U18 1998
67 Brett Backwell Carlton West Brisbane Lions 1998
68 Matthew Greig Richmond Richmond Reserves 1998
69 Scott Bennett West Coast East Fremantle 1998
70 Kurt Heazlewood St Kilda Tasmania U18 1998
71 Simon Feast Sydney Swans Sturt 1998
72 Luke Taylor Melbourne Port Adelaide (SANFL) 1998
73 Christin Macri Western Bulldogs Western Bulldogs Reserves 1998
74 Adam Lange North Melbourne Sturt 1998
75 Ken McGregor Adelaide Woodville-West Torrens 1998
76 Rupert Betheras Collingwood Collingwood Reserves 1998
77 Adrian Cox Hawthorn Gippsland U18 1998
78 Not utilised Carlton 1998
79 Ray Hall Richmond NSW-ACT U18 1998
80 Brodie Atkinson Adelaide Sturt 1998
81 Jacob Anstey St Kilda Carlton 1998
82 Not utilised Sydney Swans 1998
83 Not utilised Melbourne 1998
84 Not utilised Western Bulldogs 1998
85 Shannon Motlop North Melbourne North Adelaide 1998
86 Kris Barlow Hawthorn Hawthorn Reserves 1998
87 Not utilised Carlton 1998
88 Not utilised Richmond 1998
89 Joel Duckworth West Coast East Fremantle 1998
90 Shane Clayton North Melbourne Brisbane Lions 1998
91 Not utilised Hawthorn 1998
1 Josh Fraser Collingwood Murray U18 1999
2 Paul Hasleby Fremantle East Fremantle 1999
3 Aaron Fiora Richmond Port Adelaide (SANFL) 1999
4 Matthew Pavlich Fremantle Woodville-West Torrens 1999
5 Leigh Brown Fremantle Gippsland U18 1999
6 Damian Cupido Brisbane Lions Eastern U18 1999
7 Danny Roach Collingwood Tasmania U18 1999
8 Joel Corey Geelong East Perth 1999
9 Caydn Beetham St Kilda Oakleigh U18 1999
10 Luke McPharlin Hawthorn East Fremantle 1999
11 Darren Glass West Coast Perth 1999
12 Paul Koulouriotis Port Adelaide Calder U18 1999
13 Robert Murphy Western Bulldogs Gippsland U18 1999
14 Travis Gaspar West Coast South Fremantle 1999
15 David Spriggs Geelong Prahran U18 1999
16 David Haynes West Coast Geelong U18 1999
17 Ezra Bray Geelong Calder U18 1999
18 Rhyce Shaw Collingwood Preston U18 1999
19 Brad Green Melbourne Tasmania U18 1999
20 Paul Wheatley Melbourne Preston U18 1999
21 Scott Stevens Sydney Swans Perth 1999
22 Ezra Poyas Richmond Prahran U18 1999
23 Daniel Foster Geelong Port Adelaide (SANFL) 1999
24 Jason Blake St Kilda Prahran U18 1999
25 Brett Johnson Hawthorn Swan Districts 1999
26 Stephen Doyle Sydney Swans South Adelaide 1999
27 Cain Ackland Port Adelaide Port Adelaide (SANFL) 1999
28 Brent Guerra Port Adelaide Bendigo U18 1999
29 Adam Hunter West Coast Swan Districts 1999
30 Jonathan Brown Brisbane Lions Geelong U18 1999
31 Paul Chapman Geelong Calder U18 1999
32 Daniel Giansiracusa Western Bulldogs Western U18 1999
33 Tim Clarke Hawthorn Geelong U18 1999
34 Leon Davis Collingwood Perth 1999
35 Patrick Wiggins Western Bulldogs Tasmania U18 1999
36 Rhett Biglands Adelaide Woodville-West Torrens 1999
37 Mitch Hahn Western Bulldogs Northern Eagles 1999
38 Cameron Ling Geelong Geelong U18 1999
39 Scott Homewood Richmond Eastern U18 1999
40 David Hille Essendon Dandenong U18 1999
41 Kane Munro West Coast Bendigo U18 1999
42 Michael J. Clark Melbourne Eastern U18 1999
43 Lindsay Gilbee Western Bulldogs Eastern U18 1999
44 Shane Morrison Brisbane Lions Northern Eagles 1999
45 Marcus Pickett Essendon Port Adelaide (SANFL) 1999
46 Adam Butler Fremantle Murray U18 1999
47 Corey Enright Geelong Port Adelaide (SANFL) 1999
48 Chance Bateman Hawthorn Perth 1999
49 Ben Cunningham Fremantle Claremont 1999
50 Matthew Whelan Melbourne Woodville-West Torrens 1999
51 Ricky O'Loughlin Adelaide Port Adelaide (SANFL) 1999
52 Andrew Mills Richmond Murray U18 1999
53 Clayton Lasscock North Melbourne West Perth 1999
54 Murray Pitts St Kilda St Kilda Reserves 1999
55 Tim Hazell Hawthorn Southern Districts 1999
56 Ryan O'Keefe Sydney Swans Calder U18 1999
57 Steven Brosnan Port Adelaide Port Adelaide (SANFL) 1999
58 Patrick Bowden Western Bulldogs Rovers 1999
59 John Barnes Essendon Geelong 1999
60 Richard Kelly Carlton Perth 1999
61 Mark Ainley North Melbourne Prahran U18 1999
62 Ben L. Johnson Collingwood Preston U18 1999
63 Shannon O'Brien Melbourne Gippsland U18 1999
64 Cameron Bruce Melbourne Melbourne Reserves 1999
65 Justin Cicolella Adelaide Woodville-West Torrens 1999
66 Ryan Hargrave Western Bulldogs Perth 1999
67 Robert Shirley Adelaide Woodville-West Torrens 1999
68 Tony Delaney St Kilda Fremantle 1999
69 Bill Nicholls Hawthorn Geelong U18 1999
70 Brett Allison Sydney Swans North Melbourne 1999
71 Not utilised Port Adelaide 1999
72 Robert Forster-Knight Essendon Murray U18 1999
73 Ryan Houlihan Carlton Murray U18 1999
74 Matthew Burton North Melbourne Fremantle 1999
75 Dale Baynes Collingwood East Fremantle 1999
76 Not utilised Fremantle 1999
77 Lindsay Smith North Melbourne Glenelg 1999
78 Ty Zantuck Richmond Western U18 1999
79 Balraj Singh Adelaide West Adelaide 1999
80 Jeremy Dukes Carlton Prahran U18 1999
81 Troy Makepeace North Melbourne North Melbourne Reserves 1999
82 Nick Stone Collingwood Prahran U18 1999
83 Matthew Shir Adelaide Murray U18 1999
84 Not utilised Richmond 1999
85 Not utilised Hawthorn 1999
86 Trent Hotton Carlton East Burwood 1999
87 Christian Woodley North Melbourne Subiaco 1999
88 Michael W. Clark Collingwood Fremantle 1999
89 Not utilised Adelaide 1999
90 Andrew Merrington Carlton St Bernards 1999
91 Not utilised Adelaide 1999
92 Adam Mathews Carlton Murray U18 1999
93 Joe Allen Carlton Gippsland U18 1999
1 Nick Riewoldt St Kilda Southport 2000
2 Justin Koschitzke St Kilda Murray U18 2000
3 Alan Didak Collingwood Port Adelaide (SANFL) 2000
4 Luke Livingston Carlton Bendigo U18 2000
5 Andrew McDougall West Coast Perth 2000
6 Dylan Smith North Melbourne Sandringham U18 2000
7 Laurence Angwin Adelaide Dandenong U18 2000
8 Daniel Motlop North Melbourne North Adelaide 2000
9 Kayne Pettifer Richmond Murray U18 2000
10 Jordan McMahon Western Bulldogs Glenelg 2000
11 Trent Sporn Carlton North Adelaide 2000
12 Shaun Burgoyne Port Adelaide Port Adelaide (SANFL) 2000
13 Ashley McGrath Brisbane Lions South Fremantle 2000
14 Daniel Harris North Melbourne Bendigo U18 2000
15 Simon Wiggins Carlton Tasmania U18 2000
16 Scott Thompson Melbourne Port Adelaide (SANFL) 2000
17 James Davies Essendon Xavier College 2000
18 Daniel Kerr West Coast East Fremantle 2000
19 Jason Cloke Collingwood Eastern U18 2000
20 Kane Cornes Port Adelaide Glenelg 2000
21 Nick Ries Hawthorn Sandringham U18 2000
22 Richard Hadley Brisbane Lions East Fremantle 2000
23 Drew Petrie North Melbourne North Ballarat U18 2000
24 Luke Ablett Sydney Swans Gippsland U18 2000
25 Mark Coughlan Richmond Perth 2000
26 Shane Birss Western Bulldogs Gippsland U18 2000
27 Ted Richards Essendon Sandringham U18 2000
28 Steven Greene Hawthorn Sandringham U18 2000
29 Jamie Charman Brisbane Lions Northern Eagles 2000
30 Saverio Rocca North Melbourne Collingwood 2000
31 Blake Campbell Carlton Murray U18 2000
32 Sam Hunt Essendon Geelong U18 2000
33 Martin Pike Brisbane Lions North Melbourne 2000
34 Ryan Lonie Collingwood Dandenong U18 2000
35 Allan Murray Port Adelaide Murray U18 2000
36 Jeremy Humm West Coast North Ballarat U18 2000
37 Guy Richards Collingwood Eastern U18 2000
38 Michael Handby Adelaide Dandenong U18 2000
39 Adam McPhee Fremantle Dandenong U18 2000
40 Chris Hyde Richmond Murray U18 2000
41 Andrew J. Krakouer Richmond South Fremantle 2000
42 Daniel Pratt North Melbourne Northern Eagles 2000
43 Mark L. Williams Hawthorn South Fremantle 2000
44 Josh Hunt Geelong Bendigo U18 2000
45 Trent Carroll West Coast Fremantle 2000
46 Sean O'Keeffe Carlton Murray U18 2000
47 Jordan Bannister Essendon Calder U18 2000
48 Matthew Smith Adelaide Oakleigh U18 2000
49 Shane Wakelin Collingwood St Kilda 2000
50 Dom Cassisi Port Adelaide East Fremantle 2000
51 Dion Woods Fremantle Perth 2000
52 Amon Buchanan Sydney Swans Geelong U18 2000
53 Hayden Skipworth Adelaide Woodville-West Torrens 2000
54 Jarrad Sundqvist Sydney Swans Glenelg 2000
55 Chris Newman Richmond Dandenong U18 2000
56 Daniel Cross Western Bulldogs Murray U18 2000
57 Steven Sziller Richmond St Kilda 2000
58 Nathan Lonie Hawthorn Dandenong U18 2000
59 Luke Hammond Brisbane Lions Sandringham U18 2000
60 Corey Jones North Melbourne Sturt 2000
61 Callan Beasy Carlton Bendigo U18 2000
62 Daniel Breese Melbourne Eastern U18 2000
63 Marc Bullen Essendon Murray U18 2000
64 Mark Gale St Kilda Fremantle 2000
65 Not utilised Collingwood 2000
66 Scott Thornton Fremantle Sandringham U18 2000
67 Graham Johncock Adelaide Port Adelaide (SANFL) 2000
68 Not utilised Sydney Swans 2000
69 Not utilised Richmond 2000
70 Wayde Skipper Western Bulldogs West Perth 2000
71 Daniel Lowther Geelong Geelong 2000
72 Not utilised Hawthorn 2000
73 Ross Funcke Melbourne North Ballarat 2000
74 Michael Davis Essendon Sandringham U18 2000
75 Robert Powell St Kilda Richmond 2000
76 Not utilised Fremantle 2000
77 Not utilised Adelaide 2000
78 Not utilised Western Bulldogs 2000
79 Hamish Simpson Geelong Geelong 2000
80 Mitchell Craig Melbourne Eastern U18 2000
81 Not utilised Essendon 2000
82 Daniel Wulf St Kilda St Kilda 2000
83 Not utilised Western Bulldogs 2000
84 Not utilised Melbourne 2000
85 Not utilised St Kilda 2000
86 Not utilised St Kilda 2000
87 Not utilised St Kilda 2000
1 Luke Hodge Hawthorn Geelong U18 2001
2 Luke Ball St Kilda Sandringham U18 2001
3 Chris Judd West Coast Sandringham U18 2001
4 Graham Polak Fremantle East Fremantle 2001
5 Xavier Clarke St Kilda St Marys (NT) 2001
6 Ashley Sampi West Coast South Fremantle 2001
7 David Hale North Melbourne Broadbeach 2001
8 Jimmy Bartel Geelong Geelong U18 2001
9 Luke Molan Melbourne Geelong U18 2001
10 Sam Power Western Bulldogs Oakleigh U18 2001
11 Richard Cole Collingwood Eastern U18 2001
12 Brent Reilly Adelaide Calder U18 2001
13 Nick Dal Santo St Kilda Bendigo U18 2001
14 Ashley Watson North Melbourne Bendigo U18 2001
15 Barry Brooks Port Adelaide Tasmania U18 2001
16 Rick Ladson Hawthorn Bendigo U18 2001
17 James Kelly Geelong Calder U18 2001
18 Shane Harvey Essendon Northern U18 2001
19 Jason Gram Brisbane Lions Gippsland U18 2001
20 Daniel Elstone Hawthorn Bendigo U18 2001
21 Matt Maguire St Kilda Geelong U18 2001
22 Mark Seaby West Coast West Perth 2001
23 Charlie Gardiner Geelong Sandringham U18 2001
24 Steve Johnson Geelong Murray U18 2001
25 Steven Armstrong Melbourne Perth 2001
26 Aaron Rogers Melbourne NSW-ACT U18 2001
27 Tom Davidson Collingwood Geelong U18 2001
28 Mark Powell Sydney Swans Murray U18 2001
29 Lewis Roberts-Thomson Sydney Swans NSW-ACT U18 2001
30 Rod Crowe North Melbourne Sandringham U18 2001
31 Joel Reynolds Essendon Geelong U18 2001
32 Campbell Brown Hawthorn Oakleigh U18 2001
33 David Rodan Richmond Calder U18 2001
34 Simon O'Keefe Essendon Murray U18 2001
35 Jarrad Wright Brisbane Lions Woodville-West Torrens 2001
36 Sam Mitchell Hawthorn Box Hill Hawks 2001
37 Leigh Montagna St Kilda Northern U18 2001
38 Ashley Hansen West Coast Oakleigh U18 2001
39 Justin Davies Carlton Murray U18 2001
40 Gary Ablett Geelong Geelong U18 2001
41 Henry Playfair Geelong NSW-ACT U18 2001
42 Kieran McGuinness Western Bulldogs Eastern U18 2001
43 Mark McGough Collingwood Murray U18 2001
44 Ben Finnin Adelaide Northern U18 2001
45 Nathan Clarke Brisbane Lions Brisbane Lions 2001
46 Jarrad Waite Carlton Murray U18 2001
47 Andrew Welsh Essendon Calder U18 2001
48 Simon Cox Hawthorn Western Bulldogs 2001
49 Josh Houlihan St Kilda Murray U18 2001
50 Paul Salmon Essendon Hawthorn 2001
51 Not utilised Brisbane Lions 2001
52 Andrew R. Browne Fremantle Claremont 2001
53 Daniel Hunt Sydney Swans South Fremantle 2001
54 Ben Robbins North Melbourne Brisbane Lions 2001
55 Brad J. Miller Melbourne Mt Gravatt 2001
56 Paul Medhurst Fremantle Claremont 2001
57 Brent Colbert Western Bulldogs Northern U18 2001
58 Dane Swan Collingwood Calder U18 2001
59 Jacob Schuback Adelaide Gippsland U18 2001
60 Adam Schneider Sydney Swans NSW-ACT U18 2001
61 Mick Martyn North Melbourne North Melbourne 2001
62 Damon White Port Adelaide Perth 2001
63 Adam L. Houlihan Richmond Geelong 2001
64 Daniel McAlister Essendon Essendon 2001
65 Not utilised Brisbane Lions 2001
66 Not utilised Fremantle 2001
67 Not utilised St Kilda 2001
68 Chris Hyde Richmond Richmond 2001
69 Matthew McCarthy Geelong Old Xaverians 2001
70 Not utilised Melbourne 2001
71 Brian Lake Western Bulldogs Woodville-West Torrens 2001
72 Tristen Walker Collingwood Claremont 2001
73 Not utilised Adelaide 2001
74 Ricky Mott Sydney Swans South Fremantle 2001
75 Sam Cranage Carlton Carlton 2001
76 Jared Poulton Port Adelaide Port Adelaide 2001
77 Marty McGrath Richmond South Fremantle 2001
78 Not utilised Essendon 2001
79 Not utilised St Kilda 2001
80 Hugh Foott North Melbourne Bendigo U18 2001
81 David Johnson Geelong Essendon Reserves 2001
82 Not utilised Melbourne 2001
83 Aaron James Western Bulldogs Richmond 2001
84 Not utilised Carlton 2001
85 Not utilised Richmond 2001
86 Not utilised Essendon 2001
87 Not utilised St Kilda 2001
88 Not utilised North Melbourne 2001
89 Not utilised Western Bulldogs 2001
90 Not utilised Richmond 2001
1 Brendon Goddard St Kilda Gippsland U18 2002
2 Daniel Wells North Melbourne Peel Thunder 2002
3 Jared Brennan Brisbane Lions Southern Districts 2002
4 Tim Walsh Western Bulldogs Northern U18 2002
5 Jarrad McVeigh Sydney Swans NSW-ACT U18 2002
6 Steven Salopek Port Adelaide Dandenong U18 2002
7 Andrew Mackie Geelong Glenelg 2002
8 Luke Brennan Hawthorn North Ballarat U18 2002
9 Hamish McIntosh North Melbourne Murray U18 2002
10 Jason Laycock Essendon Tasmania U18 2002
11 Jason Winderlich Essendon Gippsland U18 2002
12 Jay Schulz Richmond Woodville-West Torrens 2002
13 Byron Schammer Fremantle West Adelaide 2002
14 Daniel Bell Melbourne Glenelg 2002
15 Nicholas Smith Melbourne Norwood 2002
16 Stephen Gilham Port Adelaide Oakleigh U18 2002
17 Cameron Faulkner Western Bulldogs Central District 2002
18 Kris Shore North Melbourne Eastern U18 2002
19 Troy Selwood Brisbane Lions Bendigo U18 2002
20 Will Minson Western Bulldogs Norwood 2002
21 Bo Nixon Collingwood Calder U18 2002
22 Matthew Ferguson St Kilda Gippsland U18 2002
23 Tom Lonergan Geelong Calder U18 2002
24 Paul A. Johnson West Coast Dandenong U18 2002
25 Callum Urch North Melbourne Western U18 2002
26 Jared Rivers Melbourne North Adelaide 2002
27 Darren D. Walsh Essendon Sandringham U18 2002
28 Tristan Cartledge Essendon North Ballarat U18 2002
29 Luke Shackleton Collingwood Tasmania U18 2002
30 Daniel Merrett Brisbane Lions Southport 2002
31 Joel Perry North Melbourne Eastern U18 2002
32 Luke Jericho Adelaide West Adelaide 2002
33 Brad Murphy Western Bulldogs Calder U18 2002
34 Sean Dempster Sydney Swans Gippsland U18 2002
35 Scott Bassett Western Bulldogs Port Adelaide 2002
36 Tim Callan Geelong Geelong U18 2002
37 Brent Staker West Coast NSW-ACT U18 2002
38 Blake Grima North Melbourne Eastern U18 2002
39 Gary Moorcroft Melbourne Essendon 2002
40 Jobe Watson Essendon Sandringham U18 2002
41 Tim Fleming Richmond Carlton 2002
42 Brett Ebert Port Adelaide Port Adelaide (SANFL) 2002
43 Cameron Cloke Collingwood Eastern U18 2002
44 Anthony Corrie Brisbane Lions Nightcliff 2002
45 Kade Simpson Carlton Eastern U18 2002
46 Leigh Fisher St Kilda Sandringham U18 2002
47 Bill Nicholls Richmond Hawthorn 2002
48 Greg Edgcumbe Fremantle Eastern U18 2002
49 Cameron Wight Western Bulldogs Calder U18 2002
50 Josh Thewlis Sydney Swans Bendigo U18 2002
51 Tim Boyle Hawthorn Geelong U18 2002
52 Not utilised Geelong 2002
53 Adam Selwood West Coast Bendigo U18 2002
54 Cameron Hunter Melbourne Calder U18 2002
55 Ryan Crowley Fremantle Calder U18 2002
56 Robert Shirley Adelaide Adelaide 2002
57 Wade Champion Port Adelaide West Adelaide 2002
58 David D. King Collingwood Glenelg 2002
59 Not utilised Brisbane Lions 2002
60 Cameron Croad Carlton Oakleigh U18 2002
61 Not utilised St Kilda 2002
62 Daniel Sipthorp Richmond Calder U18 2002
63 Brett Doswell Fremantle NSW-ACT U18 2002
64 Nick Malceski Sydney Swans Eastern U18 2002
65 Lochlan Veale Hawthorn Geelong U18 2002
66 Ryan Ferguson Melbourne Frankston 2002
67 Steven Alessio Essendon Essendon 2002
68 James Begley Adelaide St Kilda 2002
69 Not utilised Port Adelaide 2002
70 Matthew Lokan Collingwood Port Adelaide (SANFL) 2002
71 Not utilised Brisbane Lions 2002
72 Brad Fisher Carlton Eastern U18 2002
73 Not utilised St Kilda 2002
74 Not utilised Richmond 2002
75 Not utilised Fremantle 2002
76 Not utilised Sydney Swans 2002
77 Not utilised Adelaide 2002
78 Not utilised Brisbane Lions 2002
79 Karl Norman Carlton Wangaratta Rovers 2002
80 Not utilised St Kilda 2002
81 Not utilised Richmond 2002
82 Not utilised Fremantle 2002
83 Not utilised Sydney Swans 2002
84 Mick Martyn Carlton North Melbourne 2002
85 Not utilised St Kilda 2002
86 Not utilised Richmond 2002
87 Not utilised Fremantle 2002
88 Not utilised St Kilda 2002
1 Adam Cooney Western Bulldogs West Adelaide 2003
2 Andrew Walker Carlton Bendigo U18 2003
3 Colin Sylvia Melbourne Bendigo U18 2003
4 Farren Ray Western Bulldogs Peel Thunder 2003
5 Brock McLean Melbourne Calder U18 2003
6 Kepler Bradley Essendon West Perth 2003
7 Kane Tenace Geelong Murray U18 2003
8 Raphael Clarke St Kilda St Marys (NT) 2003
9 David Trotter North Melbourne Calder U18 2003
10 Ryley Dunn Fremantle Murray U18 2003
11 Beau Waters West Coast West Adelaide 2003
12 Ryan Murphy Fremantle Gippsland U18 2003
13 Brent Stanton Essendon Northern U18 2003
14 Fergus Watts Adelaide Sandringham U18 2003
15 Troy Chaplin Port Adelaide North Ballarat U18 2003
16 Josh Willoughby Sydney Swans Glenelg 2003
17 Billy Morrison Collingwood Tasmania U18 2003
18 Llane Spaanderman Brisbane Lions East Perth 2003
19 David Mundy Fremantle Murray U18 2003
20 Sam Butler West Coast Central District 2003
21 Alex Gilmour Richmond Tasmania U18 2003
22 Cameron Thurley Geelong Tasmania VFL 2003
23 Matthew Moody Brisbane Lions South Fremantle 2003
24 Chad Jones North Melbourne Claremont 2003
25 Harry Miller Hawthorn Port Adelaide (SANFL) 2003
26 Daniel McConnell West Coast Eastern U18 2003
27 Adam Campbell Fremantle North Ballarat U18 2003
28 Jay Nash Essendon Central District 2003
29 Tim Schmidt Sydney Swans West Adelaide 2003
30 Brad Symes Port Adelaide Central District 2003
31 Joshua Krueger Adelaide Glenelg 2003
32 Brayden Shaw Collingwood Northern U18 2003
33 Jed Adcock Brisbane Lions North Ballarat U18 2003
34 Luke Peel Port Adelaide Sandringham U18 2003
35 Brent Hall Collingwood South Fremantle 2003
36 Chris A. Johnson Melbourne East Fremantle 2003
37 Thomas Roach Richmond Oakleigh U18 2003
38 Mark Blake Geelong Geelong U18 2003
39 Robert Forster-Knight Port Adelaide Essendon 2003
40 Eddie Sansbury North Melbourne Central District 2003
41 Zac Dawson Hawthorn Calder U18 2003
42 Matthew Spencer Geelong Swan Districts 2003
43 Brett Peake Fremantle East Fremantle 2003
44 Ricky Dyson Essendon Northern U18 2003
45 Amon Buchanan Sydney Swans Sydney Swans 2003
46 Michael Pettigrew Port Adelaide West Perth 2003
47 Andrew Ericksen Sydney Swans Sandringham U18 2003
48 Heath Shaw Collingwood Northern U18 2003
49 Tom Logan Brisbane Lions Waratahs 2003
50 Iszac Thompson Western Bulldogs Woodville-West Torrens 2003
51 Matthew Ball Hawthorn Box Hill Hawks 2003
52 Not utilised Melbourne 2003
53 Dan Jackson Richmond Oakleigh U18 2003
54 Not utilised Geelong 2003
55 Sam Fisher St Kilda West Adelaide 2003
56 Brent LeCras North Melbourne West Perth 2003
57 Ricky Mott Carlton Fremantle rookies 2003
58 Ben Hudson Adelaide Werribee 2003
59 Matthew Davis Sydney Swans North Adelaide 2003
60 Julian Rowe Collingwood Oakleigh U18 2003
61 Michael Rischitelli Brisbane Lions Western U18 2003
62 Not utilised Western Bulldogs 2003
63 Glen Bowyer Carlton Hawthorn 2003
64 Shane Morrison Richmond Brisbane Lions 2003
65 Craig Callaghan St Kilda St Kilda 2003
66 Not utilised North Melbourne 2003
67 Not utilised Adelaide 2003
68 Not utilised Brisbane Lions 2003
69 Jordan Bannister Carlton Essendon 2003
70 Brent Hartigan Richmond Calder U18 2003
71 Not utilised St Kilda 2003
72 Adrian Deluca Carlton Port Melbourne 2003
73 Shane Tuck Richmond West Adelaide 2003
74 Not utilised St Kilda 2003
75 Stephen Kenna Carlton Box Hill Hawks 2003
76 Andrew Raines Richmond Southport 2003
77 Not utilised St Kilda 2003
78 Not utilised Carlton 2003
79 Simon Fletcher Richmond Carlton 2003
80 Not utilised Carlton 2003
81 Kyle Archibald Richmond NSW-ACT U18 2003
82 Not utilised Richmond 2003
83 Not utilised Richmond 2003
1 Brett Deledio Richmond Murray U18 2004
2 Jarryd Roughead Hawthorn Gippsland U18 2004
3 Ryan Griffen Western Bulldogs South Adelaide 2004
4 Richard Tambling Richmond Southern Districts 2004
5 Lance Franklin Hawthorn Perth 2004
6 Tom L. Williams Western Bulldogs Morningside 2004
7 Jordan Lewis Hawthorn Geelong U18 2004
8 John Meesen Adelaide Geelong U18 2004
9 Jordan Russell Carlton West Adelaide 2004
10 Chris Egan Collingwood Murray U18 2004
11 Adam Thomson Port Adelaide Sturt 2004
12 Danny Meyer Richmond Glenelg 2004
13 Matthew Bate Melbourne Eastern U18 2004
14 Angus Monfries Essendon Sturt 2004
15 Lynden Dunn Melbourne Calder U18 2004
16 Adam Pattison Richmond Northern U18 2004
17 Andrew McQualter St Kilda Gippsland U18 2004
18 Cameron Wood Brisbane Lions West Adelaide 2004
19 Ryan Willits Port Adelaide Northern U18 2004
20 Dean Polo Richmond Gippsland U18 2004
21 Tom Murphy Hawthorn Sandringham U18 2004
22 Jesse Wells Western Bulldogs Tasmania U18 2004
23 Sean Rusling Collingwood West Adelaide 2004
24 Nathan van Berlo Adelaide West Perth 2004
25 Adam Hartlett Carlton West Adelaide 2004
26 Matt Little Hawthorn Calder U18 2004
27 Pat Garner Brisbane Lions Western Magpies 2004
28 Chad Gibson Adelaide Norwood 2004
29 Matt Rosa West Coast North Ballarat U18 2004
30 Andrew Lee Essendon Tasmania U18 2004
31 Jarred Moore Sydney Swans Dandenong U18 2004
32 Brent Prismall Geelong Western U18 2004
33 Cain Ackland St Kilda Port Adelaide 2004
34 James Ezard Port Adelaide Calder U18 2004
35 Fabian Deluca Port Adelaide Eastern U18 2004
36 Luke McGuane Richmond Broadbeach 2004
37 Mark LeCras West Coast West Perth 2004
38 Damien McCormack Western Bulldogs Dandenong U18 2004
39 Travis Cloke Collingwood Eastern U18 2004
40 Ivan Maric Adelaide Calder U18 2004
41 Luke Blackwell Carlton Swan Districts 2004
42 Jesse W. Smith North Melbourne Calder U18 2004
43 Michael Newton Melbourne Murray U18 2004
44 Mitch Morton West Coast Claremont 2004
45 Justin Sherman Brisbane Lions Clarence 2004
46 Henry Slattery Essendon West Adelaide 2004
47 David Spriggs Sydney Swans Geelong 2004
48 Nathan Ablett Geelong Modewarre 2004
49 Mark McGough St Kilda Collingwood 2004
50 Jayden Attard Brisbane Lions Dandenong U18 2004
51 Ben Eckermann Port Adelaide Sturt 2004
52 Dean Limbach Richmond Calder U18 2004
53 Simon A. Taylor Hawthorn Box Hill Hawks 2004
54 Stephen Tiller Western Bulldogs West Adelaide 2004
55 Adam Iacobucci Collingwood Calder U18 2004
56 Chris Knights Adelaide Eastern U18 2004
57 Bradley P. Smith West Coast Subiaco 2004
58 Brad Moran North Melbourne Southport 2004
59 Benet Copping Fremantle Sturt 2004
60 Paul Thomas Essendon Central District 2004
61 Heath James Sydney Swans Sydney Swans 2004
62 Matthew Egan Geelong Geelong VFL 2004
63 James Gwilt St Kilda Noble Park 2004
64 Luke Forsyth Brisbane Lions Dandenong U18 2004
65 Mark Graham Richmond Hawthorn 2004
66 Not utilised Collingwood 2004
67 Toby Stribling Fremantle North Adelaide 2004
68 Ben Schwarze North Melbourne Port Melbourne 2004
69 Daniel Haines Fremantle Fremantle 2004
70 Not utilised Essendon 2004
71 Not utilised St Kilda 2004
72 Not utilised Richmond 2004
73 Chris Bryan Carlton Frankston 2004
74 Daniel Pratt North Melbourne Brisbane Lions rookies 2004
75 Not utilised Fremantle 2004
76 Not utilised St Kilda 2004
77 Anthony Raso Carlton Dandenong U18 2004
78 Not utilised Carlton 2004
1 Marc Murphy Carlton Oakleigh U18 2005
2 Dale Thomas Collingwood Gippsland U18 2005
3 Xavier Ellis Hawthorn Gippsland U18 2005
4 Josh J. Kennedy Carlton East Fremantle 2005
5 Scott Pendlebury Collingwood Gippsland U18 2005
6 Beau Dowler Hawthorn Oakleigh U18 2005
7 Patrick Ryder Essendon East Fremantle 2005
8 Jarrad Oakley-Nicholls Richmond East Perth 2005
9 Mitch Clark Brisbane Lions East Fremantle 2005
10 Marcus Drum Fremantle Murray U18 2005
11 Shaun Higgins Western Bulldogs Geelong U18 2005
12 Nathan Jones Melbourne Dandenong U18 2005
13 Shannon Hurn West Coast Central District 2005
14 Grant Birchall Hawthorn Devonport 2005
15 Travis Varcoe Geelong Central District 2005
16 Richard Douglas Adelaide Calder U18 2005
17 Darren Pfeiffer Adelaide Norwood 2005
18 Max Bailey Hawthorn West Perth 2005
19 Courtenay Dempsey Essendon Morningside 2005
20 Paul Bower Carlton Peel Thunder 2005
21 Danny Stanley Collingwood Geelong U18 2005
22 Beau Muston Hawthorn Murray U18 2005
23 Ryan Cook Collingwood Dandenong U18 2005
24 Cleve Hughes Richmond Norwood 2005
25 Wayde Mills Brisbane Lions Southport 2005
26 Garrick Ibbotson Fremantle East Fremantle 2005
27 Dylan Addison Western Bulldogs St George 2005
28 Matt Riggio North Melbourne Peel Thunder 2005
29 Ben McKinley West Coast Northern U18 2005
30 Nick Lower Port Adelaide Norwood 2005
31 Trent West Geelong Gippsland U18 2005
32 Bernie Vince Adelaide Woodville-West Torrens 2005
33 Sam Gilbert St Kilda Southport 2005
34 Matt Spangher West Coast Eastern U18 2005
35 Stephen Owen Geelong North Ballarat U18 2005
36 Jake Edwards Carlton Western U18 2005
37 Jack Anthony Collingwood Northern U18 2005
38 Travis Tuck Hawthorn Dandenong U18 2005
39 Jay Neagle Essendon Gippsland U18 2005
40 Travis Casserly Richmond Swan Districts 2005
41 Rhan Hooper Brisbane Lions Mt Gravatt 2005
42 Robert Warnock Fremantle Sandringham U18 2005
43 Andrew Swallow North Melbourne East Fremantle 2005
44 Alipate Carlile Port Adelaide Murray U18 2005
45 Kasey Green North Melbourne West Coast 2005
46 Travis Baird Western Bulldogs Brisbane Lions rookies 2005
47 Ryan Gamble Geelong Glenelg 2005
48 Alan Obst Adelaide Central District 2005
49 Michael Rix St Kilda Coburg 2005
50 Sam Lonergan Essendon Launceston 2005
51 Matthew Laidlaw Sydney Swans Oakleigh U18 2005
52 Not utilised Collingwood 2005
53 Simon Buckley Melbourne Sandringham U18 2005
54 Kristin Thornton Sydney Swans Peel Thunder 2005
55 Brett Montgomery Western Bulldogs Port Adelaide 2005
56 Joel Patfull Brisbane Lions Port Adelaide rookies 2005
57 Michael West Western Bulldogs Redland 2005
58 Hugh Minson Port Adelaide Norwood 2005
59 Ryan Brabazon Sydney Swans Claremont 2005
60 Clint Bartram Melbourne Geelong U18 2005
61 Mathew Stokes Geelong Woodville-West Torrens 2005
62 Not utilised Adelaide 2005
63 Phillip Raymond St Kilda Glenelg 2005
64 Not utilised Carlton 2005
65 Not utilised Hawthorn 2005
66 Austin Lucy Essendon Suncoast Lions 2005
67 Not utilised Richmond 2005
68 Heath Neville Melbourne Clarence 2005
69 Tim Hutchison North Melbourne Port Adelaide (SANFL) 2005
70 Jonathan Giles Port Adelaide Central District 2005
71 Justin Sweeney St Kilda Tyabb 2005
72 Not utilised Essendon 2005
73 Not utilised North Melbourne 2005
74 Not utilised Port Adelaide 2005
75 Not utilised St Kilda 2005
76 Not utilised Essendon 2005
1 Bryce Gibbs Carlton Glenelg 2006
2 Scott Gumbleton Essendon Peel Thunder 2006
3 Lachlan Hansen North Melbourne Gippsland U18 2006
4 Matthew Leuenberger Brisbane Lions East Perth 2006
5 Travis Boak Port Adelaide Geelong U18 2006
6 Mitch Thorp Hawthorn Tasmania U18 2006
7 Joel Selwood Geelong Bendigo U18 2006
8 Ben Reid Collingwood Murray U18 2006
9 David Armitage St Kilda Morningside 2006
10 Nathan J. Brown Collingwood North Ballarat U18 2006
11 Andrejs Everitt Western Bulldogs Dandenong U18 2006
12 James Frawley Melbourne North Ballarat U18 2006
13 Jack Riewoldt Richmond Tasmania U18 2006
14 James Sellar Adelaide Glenelg 2006
15 Daniel O'Keefe Sydney Swans Geelong U18 2006
16 Mitchell J. Brown West Coast North Ballarat U18 2006
17 Shaun Hampson Carlton Mt Gravatt 2006
18 Leroy Jetta Essendon South Fremantle 2006
19 Shaun Grigg Carlton North Ballarat U18 2006
20 Tom Hislop Essendon Tasmania U18 2006
21 Gavin Urquhart North Melbourne Morningside 2006
22 Albert Proud Brisbane Lions Mt Gravatt 2006
23 Paul Stewart Port Adelaide Woodville-West Torrens 2006
24 Brent Renouf Hawthorn Southport 2006
25 Nathan Djerrkura Geelong Wanderers 2006
26 Shane Edwards Richmond North Adelaide 2006
27 Brad Howard St Kilda Redland 2006
28 Chris Dawes Collingwood Sandringham U18 2006
29 Eric MacKenzie West Coast Claremont 2006
30 Ricky Petterd Melbourne Broadbeach 2006
31 Clayton Collard Fremantle South Fremantle 2006
32 Kurt Tippett Adelaide Southport 2006
33 Jarryd Morton Hawthorn Claremont 2006
34 Chris Schmidt Brisbane Lions West Adelaide 2006
35 Mark Austin Carlton Glenelg 2006
36 Alwyn Davey Essendon South Adelaide 2006
37 Todd Goldstein North Melbourne Oakleigh U18 2006
38 James Hawksley Brisbane Lions Peel Thunder 2006
39 Nathan Krakouer Port Adelaide Claremont 2006
40 Josh P. Kennedy Hawthorn Sandringham U18 2006
41 Tom J. Hawkins Geelong Sandringham U18 2006
42 Bachar Houli Essendon Western U18 2006
43 Tim Houlihan West Coast North Ballarat U18 2006
44 Brad Dick Collingwood East Fremantle 2006
45 Brennan Stack Western Bulldogs Perth 2006
46 Colin Garland Melbourne Tasmania U18 2006
47 Kyle Reimers Essendon Peel Thunder 2006
48 David Mackay Adelaide Oakleigh U18 2006
49 Daniel Currie Sydney Swans Northern U18 2006
50 Will Schofield West Coast Geelong U18 2006
51 Clinton Benjamin Carlton Claremont 2006
52 Brock O'Brien Fremantle Peel Thunder 2006
53 Lindsay Thomas North Melbourne Port Adelaide (SANFL) 2006
54 Matt Tyler Brisbane Lions North Ballarat U18 2006
55 Robbie Gray Port Adelaide Oakleigh U18 2006
56 Garry Moss Hawthorn East Perth 2006
57 Simon Hogan Geelong Geelong U18 2006
58 Daniel Connors Richmond Bendigo U18 2006
59 Jarryd Allen St Kilda Calder U18 2006
60 Carl Peterson Richmond Claremont 2006
61 Josh Hill Western Bulldogs Claremont 2006
62 Isaac Weetra Melbourne Port Adelaide (SANFL) 2006
63 Tyson Goldsack Collingwood Gippsland U18 2006
64 Nick Gill Adelaide North Adelaide 2006
65 Peter Faulks Sydney Swans Calder U18 2006
66 Malcolm Lynch Western Bulldogs NSW-ACT U18 2006
67 Joe Anderson Carlton Darwin 2006
68 Not utilised Essendon 2006
69 Ben Warren North Melbourne Zillmere 2006
70 Sam Sheldon Brisbane Lions Oakleigh U18 2006
71 Justin Westhoff Port Adelaide Central District 2006
72 Not utilised Hawthorn 2006
73 Andrew D. Collins Richmond Bendigo U18 2006
74 Matthew Ferguson St Kilda St Kilda 2006
75 Not utilised Collingwood 2006
76 Paul O'Shea Western Bulldogs Redland 2006
77 Calib Mourish Fremantle East Fremantle 2006
78 Bryce Campbell Adelaide Norwood 2006
79 Jesse White Sydney Swans Southport 2006
80 James Thomson West Coast Claremont 2006
81 Not utilised Carlton 2006
82 Aaron Edwards North Melbourne Frankston 2006
83 Ryan Williams Port Adelaide Geelong U18 2006
84 Not utilised Richmond 2006
85 Not utilised St Kilda 2006
86 David Rodan Port Adelaide Richmond 2006
87 Not utilised St Kilda 2006
88 Not utilised Port Adelaide 2006
89 Not utilised St Kilda 2006
1 Matthew Kreuzer Carlton Northern U18 2007
2 Trent Cotchin Richmond Northern U18 2007
3 Chris Masten West Coast East Fremantle 2007
4 Cale Morton Melbourne Claremont 2007
5 Jarrad Grant Western Bulldogs Dandenong U18 2007
6 David Myers Essendon Perth 2007
7 Rhys Palmer Fremantle East Fremantle 2007
8 Lachie Henderson Brisbane Lions Geelong U18 2007
9 Ben McEvoy St Kilda Murray U18 2007
10 Patrick Dangerfield Adelaide Geelong U18 2007
11 Patrick Veszpremi Sydney Swans Northern U18 2007
12 Cyril Rioli Hawthorn St Marys (NT) 2007
13 Brad Ebert West Coast Port Adelaide (SANFL) 2007
14 Jack Grimes Melbourne Northern U18 2007
15 Robbie Tarrant North Melbourne Bendigo U18 2007
16 Matthew Lobbe Port Adelaide Eastern U18 2007
17 Harry Taylor Geelong East Fremantle 2007
18 Alex Rance Richmond Swan Districts 2007
19 Callan Ward Western Bulldogs Western U18 2007
20 Tony Notte West Coast Swan Districts 2007
21 Addam Maric Melbourne Calder U18 2007
22 Scott Selwood West Coast Bendigo U18 2007
23 Tayte Pears Essendon East Perth 2007
24 Clayton Hinkley Fremantle North Ballarat U18 2007
25 Tom Collier Brisbane Lions Tasmania U18 2007
26 Brett Meredith Sydney Swans Northern U18 2007
27 Andy Otten Adelaide Oakleigh U18 2007
28 Marlon Motlop Port Adelaide Wanderers 2007
29 Brendan Whitecross Hawthorn Zillmere 2007
30 Jarrhan Jacky Adelaide Subiaco 2007
31 John S. McCarthy Collingwood Dandenong U18 2007
32 Levi Greenwood North Melbourne Port Adelaide (SANFL) 2007
33 Matthew Westhoff Port Adelaide Central District 2007
34 Dawson Simpson Geelong Murray U18 2007
35 Sam J. Reid Western Bulldogs Zillmere 2007
36 Steven Browne Carlton West Perth 2007
37 Scott D. Thompson North Melbourne Geelong VFL 2007
38 Myke Cook Adelaide Sandringham U18 2007
39 Darcy Daniher Essendon Calder U18 2007
40 Chris Mayne Fremantle Perth 2007
41 James Polkinghorne Brisbane Lions Calder U18 2007
42 Jack Steven St Kilda Geelong U18 2007
43 Easton Wood Western Bulldogs Camperdown 2007
44 Scott Simpson Geelong Dandenong U18 2007
45 Stuart Dew Hawthorn Port Adelaide 2007
46 Dennis Armfield Carlton Swan Districts 2007
47 Toby Thoolen Collingwood Bendigo U18 2007
48 Jarrad Boumann Western Bulldogs Dandenong U18 2007
49 Mitch Farmer Port Adelaide Calder U18 2007
50 Dan McKenna Geelong Gippsland U18 2007
51 Dean Putt Richmond Calder U18 2007
52 Bradd Dalziell Brisbane Lions East Fremantle 2007
53 Kyle Cheney Melbourne North Ballarat U18 2007
54 Cale Hooker Essendon East Fremantle 2007
55 Mark Johnson Fremantle Essendon 2007
56 Matt Austin Brisbane Lions North Ballarat U18 2007
57 Fraser Gehrig St Kilda St Kilda 2007
58 Tony Armstrong Adelaide NSW-ACT U18 2007
59 Craig Bird Sydney Swans NSW-ACT U18 2007
60 Adam Donohue Geelong Geelong U18 2007
61 Jaxson Barham Collingwood Geelong U18 2007
62 Josh Smith North Melbourne West Perth 2007
63 Guy O'Keefe Western Bulldogs Geelong U18 2007
64 Not utilised Richmond 2007
65 Not utilised Carlton 2007
66 Tom W. McNamara Melbourne South Adelaide 2007
67 Not utilised Western Bulldogs 2007
68 Not utilised Essendon 2007
69 Kepler Bradley Fremantle Essendon 2007
70 Eljay Connors St Kilda Bendigo U18 2007
71 Aaron Kite Adelaide Calder U18 2007
72 Blake Grima North Melbourne North Melbourne 2007
73 Not utilised Melbourne 2007
74 Not utilised Fremantle 2007
75 Taylor Walker Adelaide NSW-ACT U18 2007
1 Jack Watts Melbourne Sandringham U18 2008
2 Nic Naitanui West Coast Swan Districts 2008
3 Stephen Hill Fremantle West Perth 2008
4 Hamish Hartlett Port Adelaide West Adelaide 2008
5 Michael Hurley Essendon Northern U18 2008
6 Chris Yarran Carlton Swan Districts 2008
7 Daniel Rich Brisbane Lions Subiaco 2008
8 Ty Vickery Richmond Sandringham U18 2008
9 Jack Ziebell North Melbourne Murray U18 2008
10 Phil Davis Adelaide North Adelaide 2008
11 Steele Sidebottom Collingwood Murray U18 2008
12 Lewis Johnston Sydney Swans North Adelaide 2008
13 Tom T. Lynch St Kilda Sandringham U18 2008
14 Ayce Cordy Western Bulldogs Geelong U18 2008
15 Mitchell W. Brown Geelong Sandringham U18 2008
16 Ryan Schoenmakers Hawthorn Norwood 2008
17 Sam Blease Melbourne Eastern U18 2008
18 Luke Shuey West Coast Oakleigh U18 2008
19 James Strauss Melbourne Oakleigh U18 2008
20 Tom Swift West Coast Claremont 2008
21 Hayden Ballantyne Fremantle Peel Thunder 2008
22 Jackson Trengove Port Adelaide Calder U18 2008
23 David Zaharakis Essendon Northern U18 2008
24 Nick Suban Fremantle North Ballarat U18 2008
25 Jack Redden Brisbane Lions Glenelg 2008
26 Jayden Post Richmond Western U18 2008
27 Sam Wright North Melbourne Murray U18 2008
28 Shaun McKernan Adelaide Calder U18 2008
29 Dayne Beams Collingwood Southport 2008
30 Dan Hannebery Sydney Swans Oakleigh U18 2008
31 Jordan Roughead Western Bulldogs North Ballarat U18 2008
32 Liam Jones Western Bulldogs Tasmania U18 2008
33 Tom Gillies Geelong Dandenong U18 2008
34 Liam Shiels Hawthorn Eastern U18 2008
35 Jamie Bennell Melbourne Swan Districts 2008
36 Ashley Smith West Coast Dandenong U18 2008
37 Zac Clarke Fremantle Oakleigh U18 2008
38 Matthew Broadbent Port Adelaide Woodville-West Torrens 2008
39 Steven Motlop Geelong Wanderers 2008
40 Mitch Robinson Carlton Tasmania U18 2008
41 Todd Banfield Brisbane Lions Swan Districts 2008
42 Mitch Banner Port Adelaide Western U18 2008
43 Liam Anthony North Melbourne East Fremantle 2008
44 Rory Sloane Adelaide Eastern U18 2008
45 Jarrad Blight Collingwood Swan Districts 2008
46 Luke Rounds Collingwood Geelong U18 2008
47 Rhys Stanley St Kilda West Adelaide 2008
48 Nick Heyne St Kilda Gippsland U18 2008
49 Taylor Hunt Geelong Sandringham U18 2008
50 Jordan Lisle Hawthorn Oakleigh U18 2008
51 Neville Jetta Melbourne Swan Districts 2008
52 Jordan Jones West Coast Geelong U18 2008
53 Michael Walters Fremantle Swan Districts 2008
54 Jarrad Redden Port Adelaide Woodville-West Torrens 2008
55 Michael Still Essendon Northern U18 2008
56 Ben Bucovaz Fremantle Geelong U18 2008
57 Aaron Cornelius Brisbane Lions Tasmania U18 2008
58 Tom Hislop Richmond Essendon 2008
59 Nathan O'Keefe North Melbourne Eastern U18 2008
60 Tom Lee Adelaide Claremont 2008
61 Campbell Heath Sydney Swans Gippsland U18 2008
62 Alistair Smith St Kilda Perth 2008
63 Luke Lowden Hawthorn Sandringham U18 2008
64 Rohan Bail Melbourne Mt Gravatt 2008
65 Rhys O'Keeffe Carlton North Adelaide 2008
66 Glenn Dawson Port Adelaide Woodville-West Torrens 2008
67 Tyson Slattery Essendon West Adelaide 2008
68 Tim Ruffles Fremantle NSW-ACT U18 2008
69 Bart McCulloch Brisbane Lions Tasmania U18 2008
70 Not utilised Richmond 2008
71 Warren Benjamin North Melbourne Claremont 2008
72 Will Young Adelaide North Ballarat U18 2008
73 Leigh Brown Collingwood North Melbourne 2008
74 Paul Cahill St Kilda Sturt 2008
75 Shane Savage Hawthorn Dandenong U18 2008
76 Not utilised Melbourne 2008
77 Chris R. Hall Fremantle Woodville-West Torrens 2008
78 Jason Davenport Port Adelaide Geelong 2008
79 Not utilised Essendon 2008
80 Caleb Tiller Carlton Murray U18 2008
81 Kieran King Brisbane Lions East Fremantle 2008
82 Not utilised Brisbane Lions 2008
83 Colm Begley St Kilda Brisbane Lions 2008
84 Not utilised Port Adelaide 2008
85 Not utilised Carlton 2008
1 Tom Scully Melbourne Dandenong U18 2009
2 Jack Trengove Melbourne Sturt 2009
3 Dustin Martin Richmond Bendigo U18 2009
4 Anthony Morabito Fremantle Peel Thunder 2009
5 Ben Cunnington North Melbourne Geelong U18 2009
6 Gary Rohan Sydney Swans Geelong U18 2009
7 Brad Sheppard West Coast East Fremantle 2009
8 John Butcher Port Adelaide Gippsland U18 2009
9 Andrew Moore Port Adelaide Eastern U18 2009
10 Jake Melksham Essendon Calder U18 2009
11 Jordan Gysberts Melbourne Eastern U18 2009
12 Kane Lucas Carlton East Fremantle 2009
13 Daniel Talia Adelaide Calder U18 2009
14 Lewis Jetta Sydney Swans Swan Districts 2009
15 Christian Howard Western Bulldogs Glenelg 2009
16 Jasper Pittard Port Adelaide Geelong U18 2009
17 Daniel Menzel Geelong Central District 2009
18 Luke Tapscott Melbourne North Adelaide 2009
19 Ben Griffiths Richmond Eastern U18 2009
20 Nat Fyfe Fremantle Claremont 2009
21 Ryan Bastinac North Melbourne Dandenong U18 2009
22 Gerrick Weedon West Coast Claremont 2009
23 Koby Stevens West Coast Gippsland U18 2009
24 Jake Carlisle Essendon Calder U18 2009
25 Aaron Black North Melbourne Peel Thunder 2009
26 Travis Colyer Essendon Claremont 2009
27 Callum Bartlett Brisbane Lions Geelong U18 2009
28 Mitch Duncan Geelong East Perth 2009
29 Jack Gunston Adelaide Sandringham U18 2009
30 Luke Ball Collingwood St Kilda 2009
31 Jason Tutt Western Bulldogs NSW-ACT U18 2009
32 Nick Winmar St Kilda Scarborough 2009
33 Anthony Long Essendon Calder U18 2009
34 Max Gawn Melbourne Sandringham U18 2009
35 David Astbury Richmond North Ballarat U18 2009
36 Joel Houghton Fremantle Perth 2009
37 Jamie Macmillan North Melbourne Oakleigh U18 2009
38 Sam B. Reid Sydney Swans Murray U18 2009
39 Sam Grimley Hawthorn Northern U18 2009
40 Allen Christensen Geelong Geelong U18 2009
41 Ayden Kennedy North Melbourne Eastern U18 2009
42 Nathan Vardy Geelong Gippsland U18 2009
43 Marcus Davies Carlton Tasmania U18 2009
44 Matt Dea Richmond North Ballarat U18 2009
45 Sam Shaw Adelaide Oakleigh U18 2009
46 Ben Stratton Hawthorn East Perth 2009
47 Ryan Harwood Brisbane Lions Tasmania U18 2009
48 Jesse Crichton Fremantle Tasmania U18 2009
49 Dylan Roberton Fremantle Dandenong U18 2009
50 Jack Fitzpatrick Melbourne Western U18 2009
51 Troy Taylor Richmond South Alice Springs 2009
52 Justin Bollenhagen Fremantle South Adelaide 2009
53 Brayden Norris North Melbourne Murray U18 2009
54 Byron Sumner Sydney Swans Woodville-West Torrens 2009
55 Trent Dennis-Lane Sydney Swans Subiaco 2009
56 Josh Cowan Geelong North Ballarat U18 2009
57 Jordan Williams Hawthorn Bendigo U18 2009
58 Rhan Hooper Hawthorn Brisbane Lions 2009
59 Rohan Kerr Carlton Dandenong U18 2009
60 Jesse W. Smith St Kilda North Melbourne 2009
61 James Craig Adelaide North Adelaide 2009
62 Ben Sinclair Collingwood Oakleigh U18 2009
63 Lukas Markovic Western Bulldogs Box Hill Hawks 2009
64 Adam Pattison St Kilda Richmond 2009
65 Jeremy Laidler* Geelong Calder U18 2009
66 Not utilised Melbourne 2009
67 Jeromey Webberley Richmond Clarence 2009
68 Not utilised Fremantle 2009
69 Taylor Duryea Hawthorn Murray U18 2009
70 Matthew Suckling* Hawthorn Hawthorn 2009
71 Ben Nason Richmond Central District 2009
72 Sam Jacobs* Carlton Carlton 2009
73 Jesse O'Brien Brisbane Lions North Adelaide 2009
74 Brodie Martin* Adelaide Sturt 2009
75 Josh Thomas Collingwood Broadbeach 2009
76 Shane Thorne Western Bulldogs Wanderers 2009
77 Will Johnson St Kilda Sandringham VFL 2009
78 Not utilised Richmond 2009
79 Greg Broughton* Fremantle Subiaco 2009
80 Cruize Garlett* North Melbourne Perth 2009
81 Not utilised Sydney Swans 2009
82 Daniel Stewart* Port Adelaide North Adelaide 2009
83 Aaron Joseph* Carlton Tasmania U18 2009
84 Bryce Retzlaff Brisbane Lions Labrador 2009
85 Simon Buckley Collingwood Melbourne 2009
86 Liam Picken* Western Bulldogs Williamstown 2009
87 Zac Dawson* St Kilda Hawthorn 2009
88 Wade Thompson* Port Adelaide North Adelaide 2009
89 Robin Nahas* Richmond Oakleigh U18 2009
90 Kristin Thornton* Sydney Swans Sydney Swans 2009
91 Matt Maguire Brisbane Lions St Kilda 2009
92 James Mulligan* Western Bulldogs Southport 2009
93 Luke Miles* St Kilda Swan Districts 2009
94 Andrew L. Browne* Richmond Murray U18 2009
95 Pearce Hanley* Brisbane Lions Ireland 2009
1 David Swallow Gold Coast East Fremantle 2010
2 Harley Bennell Gold Coast Peel Thunder 2010
3 Sam Day Gold Coast Sturt 2010
4 Andrew Gaff West Coast Oakleigh U18 2010
5 Jared Polec Brisbane Lions Woodville-West Torrens 2010
6 Reece Conca Richmond Perth 2010
7 Josh Caddy Gold Coast Northern U18 2010
8 Dyson Heppell Essendon Gippsland U18 2010
9 Dion Prestia Gold Coast Calder U18 2010
10 Daniel Gorringe Gold Coast Norwood 2010
11 Tom J. Lynch Gold Coast