tmedia
Main content

AFL TV

Headlines

Quiet night but Worsfold 'pleased' with Dons' haul

Last club to pick, but Bombers make the best of draft selections

12:10am  Nov 25, 2017

Ten talking points from a big draft night

Louie the Lip lives on, Billy bounces to Roos, Tassie rejoices, and more

12:01am  Nov 25, 2017

Dockers hoodwink draft experts with No.2

Fremantle ends speculation by picking Demon's brother with first choice

11:40pm  Nov 24, 2017

NAB AFL Rising Star

Western Australia U18s

2017 Western Australia Squad

No. Name
DOB
HT (cm)
WT (kg)
Club
1 Jarrad FAZIOLI 14/05/2000 173 72 Peel Thunder / Eaton Bombers
2 Ian HII 9/02/2000 174 63 Perth Demons / Wesley 
3 Tom JOYCE 7/03/2000 179 67 East Fremantle / Aquinas
4 Lachlan MITCHELL 4/07/1999 181 75 Peel Thunder / Baldivis
5 Taryce STEWART 21/12/1998 177 75 Swan Districts / Midvale
6 Jarrod CAMERON 3/05/2000 182 70 Swan Districts / Aquinas
7 Jason CARTER 11/01/2000 182 72 Claremont / Aquinas
8 Sydney STACK 28/04/2000 179 68 Perth / Federals (Northam)
9 Jake PATMORE 29/01/1999 181 78 Claremont / Christ Church
10 Connor WEST 7/05/1999 182 78 West Perth / Joondalup Kinross
11 Callan ENGLAND 15/10/1999 182 73 Claremont / Hale
12 Damon GREAVES 25/04/2000 185 77 East Perth / Busselton
13 Gordon NARRIER 27/11/1998 187 75 Perth / Hale
14 Joseph UGLE 5/05/1999 178 84 Perth / Redcliffe
15 Brayden AINSWORTH 27/11/1998 183 75 Subiaco / Ports (Esperance)
16 Jordan BOULLINEAU 4/05/1999 186 73 Peel Thunder / Baldivis
17 Jaxon CAHILL 7/02/1999 188 74 East Perth / Trinity
18 Zareth ROE 18/09/1998 187 85 Perth / South Perth
19 Christian AMEDURI 2/08/1999 187 76 East Perth / Noranda
20 Brandon STARCEVICH 24/07/1999 187 88 East Perth / Trinity
21 Matt YOUNG 14/04/1999 187 83 East Perth / Augusta Margaret River
22 Kyron HAYDEN 6/06/1999 185 88 Subiaco / Hale
23 Damon CRAMER 14/08/1998 192 68 Peel Thunder / Rockingham 
24 Durak TUCKER 9/02/2000 187 77 Peel Thunder / Guildford Grammar
25 Oscar ALLEN 19/03/1999 191 83 West Perth / Whitfords
26 Chris SCOTT 16/09/1999 193 79 East Fremantle / Rovers (Geraldton)
27 Sam TAYLOR 5/05/1999 196 85 Swan Districts / Guildford Grammar
28 Ben MILLER 31/08/1999 196 98 Subiaco / Railways (Kalgoorlie)
29 Aaron NAUGHTON 30/11/1999 194 84 Peel Thunder / Rockingham 
30 Sam EAST 18/06/1999 198 84 East Perth / Manjimup Imperials
31 Jonathan FRAMPTON 27/09/1999 199 87 South Fremantle / Kardinya
32 Aaron REDHEAD 14/07/1998 201 85 East Perth / Killarney Vale (NSW)
33 Joseph HINDER 27/01/2000 180 72 Swan Districts / Guildford Grammar
35 Louis MILLER 25/05/2000 188 84 East Perth / Scotch
37 Oliver EASTLAND 26/03/1998 197 86 Claremont / Scotch