Main content

TEAMS: Magpie returns after 573 days, six new Cats named

Mid-year draft date locked in, Cats' tough task Footy Feed with Nat Edwards

STAR Magpie Jamie Elliott will play his first match in 573 days at the MCG on Friday night against a Geelong team featuring six fresh faces.

Joining Elliott in Collingwood's side is fellow injury-ravaged Pie Darcy Moore, who also missed out on playing in last year's AFL Grand Final against West Coast.

Former Bulldog Jordan Roughead is also set to make his black and white debut.

The Cats will unleash top 2018 draftee Jordan Clark, high-profile free agent Luke Dahlhaus and former Swan Gary Rohan, as well as uncapped trio Tom Atkins, Gryan Miers and Charlie Constable.

They preferred Harry Taylor over Lachie Henderson, who is an emergency.

FULL TEAMS Check them out here  

Lance Franklin (groin) and Jack Steven (mental health) will play for Sydney and St Kilda, respectively, but Greater Western Sydney will be without primemover Josh Kelly against Essendon on Sunday.

Kelly, who didn't feature in the JLT Community Series, underwent hip and knee surgery in the off-season and developed soreness in recent times. 

Draftee Jackson Hately is named for his Giants debut, while the Bombers will unveil ex-Giant Dylan Shiel in his return to Spotless Stadium.

Melbourne has named Marty Hore and ex-Kangaroo Corey Wagner, who were both recruited out of the VFL, to face Port Adelaide on Saturday. 

The Power has included six fresh names, with newcomers Ryan Burton (Hawthorn) and Scott Lycett (West Coast) and untried quartet Connor Rozee, Zak Butters, Xavier Duursma and Willem Drew.

Former Sun Jack Scrimshaw is in for his Hawthorn debut as the Hawks travel to Adelaide to lock horns with the Crows, who picked top-10 draft pick Chayce Jones for his first game. 

Brad Crouch will play his first game for Adelaide since the 2017 Grand Final.

Versatile tall Jackson Trengove and mature-age draftee Will Hayes missed the cut for the Bulldogs, who are turning to Tim English to lead their ruck division.

The Dogs' opponent, Sydney, selected young gun Nick Blakey and former North Melbourne midfielder Ryan Clarke.

Veteran big man Stefan Martin won Brisbane's pre-season ruck duel with Archie Smith, who is an emergency for the Lions' showdown with reigning premier West Coast.

Allen Christensen and 2014 NAB AFL Rising Star Lewis Taylor join Smith on the emergencies list.

The Eagles resisted the temptation to play dual Coleman medallist Josh Kennedy (foot) and have given an opportunity to lightly played youngsters Oscar Allen, Jake Waterman and Jarrod Brander.

St Kilda included former Demon Dean Kent and recruits Matthew Parker, Nick Hind and Callum Wilkie in its extended squad for what could be their AFL debut against Gold Coast on Sunday. 

The new-look Suns picked top-10 draftees Jack Lukosius and Ben King and Sam Collins, Jordan Murdoch, Jack Hombsch, George Horlin-Smith, Chris Burgess and Anthony Miles. 

North Melbourne could select as many as six newcomers – Tarryn Thomas, Bailey Scott, Jared Polec, Dom Tyson, Aaron Hall and Jasper Pittard – for the trip west to take on Fremantle. 

Cam McCarthy scores another chance for the Dockers in Jesse Hogan's absence, while off-season additions Rory Lobb, Reece Conca, Travis Colyer and Lachie Schultz are in the mix for the final 22.

Thursday, March 21

Carlton v Richmond at the MCG, 7.25pm AEDT

CARLTON

New: Sam Walsh (Geelong U18), Michael Gibbons (Williamstown), Mitch McGovern (Adelaide), Alex Fasolo (Collingwood), Will Setterfield (Greater Western Sydney), Nic Newman (Sydney)

Notable absentees: Sam Docherty, Matthew Kreuzer, Jarrod Pickett, Levi Casboult, Matthew Kennedy, Jack Silvagni

RICHMOND

New: Tom Lynch (Gold Coast), Maverick Weller (St Kilda)

Notable absentees: Josh Caddy, Shaun Grigg, Brandon Ellis, Jason Castagna, Jacob Townsend

Friday, March 22

Collingwood v Geelong at the MCG, 7.50pm AEDT

COLLINGWOOD

New: Dayne Beams (Brisbane), Jordan Roughead (Western Bulldogs)
Notable absentees: Taylor Adams, Lynden Dunn, Will Hoskin-Elliott, Ben Reid, Matt Scharenberg, Daniel Wells, Sam Murray, Tyson Goldsack, Brayden Sier, Levi Greenwood

GEELONG

New: Tom Atkins (Geelong VFL), Gary Rohan (Sydney), Jordan Clark (Claremont), Charlie Constable (Sandringham), Gryan Miers (Geelong U18), Luke Dahlhaus (Western Bulldogs)
Notable absentees: Scott Selwood, Zac Smith, Zach Tuohy, Quinton Narkle, Cameron Guthrie

Saturday, March 23

Melbourne v Port Adelaide at the MCG, 1.45pm AEDT

MELBOURNE

New: Marty Hore (Collingwood VFL), Corey Wagner (North Melbourne)
Notable absentees: Jeff Garlett, Mitch Hannan, Kade Kolodjashnij, Jay Kennedy Harris, Jake Lever, Steven May, Joel Smith, Aaron vandenBerg, Braydon Preuss

PORT ADELAIDE

New: Ryan Burton (Hawthorn), Connor Rozee (North Adelaide), Scott Lycett (West Coast), Willem Drew (North Ballarat U18), Zak Butters (Western U18), Xavier Duursma (Gippsland U18)
Notable absentees: Charlie Dixon, Jarrod Lienert, Ollie Wines

Adelaide v Hawthorn at Adelaide Oval, 4.05pm ACDT

ADELAIDE

New: Chayce Jones (Launceston)
Notable absentees: Luke Brown, Paul Seedsman, Cameron Ellis-Yolmen, Hugh Greenwood

HAWTHORN

New: Jack Scrimshaw (Gold Coast)
Notable absentees: Grant Birchall, Tom Mitchell, Tom Scully, Chad Wingard

Western Bulldogs v Sydney at Marvel Stadium, 7.25pm AEDT

WESTERN BULLDOGS

New: Taylor Duryea (Hawthorn), Sam Lloyd (Richmond), Bailey Smith (Sandringham)
Notable absentees: Tom Boyd, Jason Johannisen, Dale Morris, Liam Picken, Jack Trengove

SYDNEY

New: Nick Blakey (Sydney Academy), Ryan Clarke (North Melbourne)
Notable absentees: Daniel Menzel, Sam Naismith, Nick Smith, Ben Ronke

Brisbane v West Coast at The Gabba, 7.20pm AEST

BRISBANE

New: Lachie Neale (Fremantle), Jarryd Lyons (Gold Coast), Lincoln McCarthy (Geelong)
Notable absentees: Marcus Adams, Allen Christensen, Lewis Taylor, Archie Smith

WEST COAST

New: Tom Hickey (St Kilda)
Notable absentees: Andrew Gaff, Nic Naitanui, Will Schofield, Josh Kennedy, Willie Rioli, Jamie Cripps

Sunday, March 24

St Kilda v Gold Coast at Marvel Stadium, 1.10pm AEDT

ST KILDA

New: Matthew Parker (South Fremantle), Callum Wilkie (North Adelaide), Nick Hind (Essendon VFL), Dean Kent (Melbourne)
Notable absentees: Nathan Brown, Jake Carlisle, Dan Hannebery, Billy Longer, Paddy McCartin, Dylan Roberton

GOLD COAST

New: Sam Collins (Werribee), Ben King (Sandringham), George Horlin-Smith (Geelong), Jack Lukosius (Woodville West-Torrens), Chris Burgess (West Adelaide), Anthony Miles (Richmond), Jordan Murdoch (Geelong), Jack Hombsch (Port Adelaide)
Notable absentees: Sean Lemmens, Izak Rankine, Rory Thompson, Harrison Wigg, Aaron Young

Greater Western Sydney v Essendon at Sydney Showground Stadium, 3.20pm AEDT

GREATER WESTERN SYDNEY

New: Jackson Hately (Central District), Matthew Flynn (NSW-ACT U18)
Notable absentees: Zac Langdon, Jon Patton, Shane Mumford, Callan Ward, Josh Kelly

ESSENDON

New: Dylan Shiel (Greater Western Sydney), Brandon Zerk-Thatcher (Sturt), Zac Clarke (Subiaco)
Notable absentees: Joe Daniher, Matt Dea, Cale Hooker

Fremantle v North Melbourne at Optus Stadium, 3.20pm AWST

FREMANTLE

New: Lachie Schultz (Williamstown), Rory Lobb (Greater Western Sydney), Reece Conca (Richmond), Travis Colyer (Essendon)
Notable absentees: Harley Bennell, Connor Blakely, Stephen Hill, Aaron Sandilands, Brennan Cox, Brandon Matera, Jesse Hogan

NORTH MELBOURNE

New: Aaron Hall (Gold Coast), Jared Polec (Port Adelaide), Bailey Scott (Broadbeach), Dom Tyson (Melbourne), Tarryn Thomas (North Launceston), Jasper Pittard (Port Adelaide)
Notable absentees: Ben Jacobs, Scott Thompson, Majak Daw, Jed Anderson