Main content

2014-15 NAB AFL Academy Squads

The AFL has released its eighteenth NAB AFL Academy squads.

The 56 players will receive a NAB AFL Academy scholarship and will come together for accelerated AFL football and personal development camps to be held in Australia and overseas over the next 12 months.

The Level One squad was selected following the NAB AFL Under-16 Championships held last month on the Gold Coast and they will be coached by former Brisbane Lions star and AFL development coach Chris Johnson.

Key Level One dates:

Melbourne       September 21-24 2014

Melbourne       December 5-12 2014

New Zealand   April 23-26 2015

Former Western Bulldogs star and specialist coach Brad Johnson will coach the Level Two squad. Players in this squad are eligible to be drafted in 2015.

Key Level Two dates:

Melbourne       September 24-28 2014

Melbourne       December 5-12 2014

USA                January 10-22 2015

Melbourne       April 2-11 2015

The AFL Academy commenced in 1997 with NAB this year becoming the naming rights partner replacing the AIS. Since it began, 40 graduates have played in a premiership, two have won Brownlow Medals, 12 have been the number one selection at the NAB AFL Draft, five have won the NAB AFL Rising Star and three have won the Norm Smith Medal.

In 2014 there are 208 NAB AFL Academy graduates on AFL lists including nine AFL captains in Joel Selwood, Travis Boak, Trent Cotchin, Jack Grimes, Luke Hodge, Marc Murphy, Jarrad McVeigh, Andrew Swallow and Ryan Griffen.

AFL Academies Development Manager Michael Ablett said the academy program prepares players for the rigours of AFL football.

“The players will experience elite training and mentoring which will fast track their development both on and off the field. All players will have individual development plans assisting them to maximise their strengths and work on their development needs over the course of the year.  Both squads will gain invaluable experience in training or playing overseas, with the younger level one squad to play New Zealand in Wellington in April 2015 and the level two squad to train in the USA in January 2015,” he said.

“We are constantly striving to give the players the best preparation in order to provide them with the necessary tools to succeed as a professional athlete should they be fortunate enough to get that opportunity. Fur thermore we are working with the players and up skilling them for life after football, strengthening their ability to succeed in their chosen field.”

This year, the AFL welcomed an extension of the NAB’s outstanding support of under-age football when they become the naming rights sponsor of the NAB AFL National Academy.

National Australia Bank’s General Manager Consumer Marketing, Kevin Ramsdale said: “As a longstanding partner of the AFL, NAB is delighted to be associated with the NAB AFL Rising Stars Program.  Our support of this program, including the NAB AFL Academy, allows us to play a genuine role in growing the game, which is fundamental to our commitment to Footify Australia”.
“We congratulate the 56 young players who will take part in the NAB AFL National Academy, and look forward to watching their careers develop over future years,” he continued.

The 2014-15 NAB AFL Academy Squads are -

Level One

NSW/ACT:

Zachary Sproule          Albury

Kobe Mutch                Wentworth

William Setterfield      Scot’s/Caulfield Grammar

Harrison MacReadie   Henty

South Australia:

Jonty Scharenberg       Glenelg/PHOS Camden

Jack Graham               North Adelaide/Tea Tree Gully

Steven Slimming         Sturt/Unley

Queensland:

Jack Bowes                Cairns

Brad Scheer                Palm Beach Currumbin

Jacob Allison              Aspley

Curtis Marsden           Palm Beach Currumbin

Vic Country:

Jarrod Berry                North Ballarat Rebels/Horsham Saints

Will Brodie                 Murray/Notre Dame

Ben Ainsworth            Gippsland Power/Morwell

Jarrod Korewha          North Ballarat Rebels/Koroit

Vic Metro:

Jordan Galluci              Eastern Ranges/Lilydale

Jack Scrimshaw           Sandringham Dragons/Beaumaris

Western Australia:

Noah Hura                  Peel Thunder/Mandurah Centrals

Sam Petrevski-Seton   Claremont/Halls Creek

Sam Powell-Pepper     East Perth/Wesley

Jeremy Goddard         Claremont/Marist

Luke Strnadica            East Fremantle/Winnacott

Joshua Rotham            West Perth/Whitfords

Tasmania:

Ben McGuinness         Lauderdale

Northern Territory:

Brandon Parfitt           Nightcliff

 

Level Two

NSW/ACT:

Callum Mills                North Shore

Dylan McDonald        Murray Bushrangers/Albury

Jacob Hopper              North Ballarat Rebels/Leeton-Whitton

South Australia:

Ryan Burton               North Adelaide/PHOS Camden

Stephen Tahana           North Adelaide/Gaza

Aaron Francis              West Adelaide/Loxton North

Tim Sullivan                Glenelg/Port MacDonnell

Luke Partington          Port Adelaide Magpies/Tumby Bay

Queensland:

Ben Keays                   Morningside

Tasmania:

Jake Sushames            North Launceston

Vic Country:

Jacob Weitering          Dandenong Stingrays/Mt Eliza

Rhys Mathieson          Geelong Falcons/Bell Park

Darcy Parish                Geelong Falcons/Winchelsea

Kieran Collins             Dandenong Stingrays/Langwarrin

Josh Schache               Murray Bushrangers/Seymour

Aidyn Johnson            Bendigo Pioneers/Echuca

Thomas Cole               Bendigo Pioneers/Strathfieldsaye

Sam Skinner                Gippsland Power/Moe

Josh Dunkley              Gippsland Power/Sale

Darcy Tucker              North Ballarat Rebels/Horsham Saints

Gach Nyoun                Dandenong Stingrays/Narre Warren

Vic Metro:

James Parsons             Eastern Ranges/Norwood

Nick O’Kearney          Calder Cannons/Keilor

Sam Weideman           Eastern Ranges/Vermont

Liam Jeffs                   Eastern Ranges/East Ringwood

Harley Balic                 Sandringham Dragons/Mordialloc-Braeside

Western Australia:

Yestin Eades               North Ballarat Rebels/Midvale

Callum Ah Chee         South Fremantle/Kelmscott

Greg Clark                  Subiaco/Sorrento Duncraig

Kade Stewart              South Fremantle/Katanning

Jordan Snadden          East Fremantle/Bull Creek Leeming

This year, the AFL welcomed an extension of the NAB’s outstanding support of under-age football becoming the naming rights sponsor of the NAB AFL National Academy.

The NAB AFL Academy is part of the NAB AFL Rising Stars Program, which supports grassroots players and football communities and helps young Australians fulfil their dream of playing in the AFL.

NAB has been Footifying Australia since 2002 through the NAB AFL Rising Stars Program which comprises the following elements:

  • NAB AFL Rising Star
  • NAB AFL Draft
  • NAB AFL Draft Combine
  • NAB AFL Under-18 Championships
  • NAB AFL Academy
  • NAB AFL Under-16 Championships

Ends