VICTORIA'S top mid-season draft prospects will take on future stars of the men’s game for the second-consecutive week, with the Colgate Young Guns set to take on Victoria Country U18 this weekend.

The second and final game in the Colgate Young Guns Series will take place at IKON Park from 1:30pm on Sunday 15 May.

The match follows last week’s clash between the Colgate Young Guns and Victoria Metro U18 at Avalon Airport Oval, where the Colgate Young Guns produced a 20.11 (131) to 11.7 (73) victory on the back of dominant performances from Jai Culley and Harvey Gallagher.

The Colgate Young Guns team has been selected by AFL recruiters as they look to bolster their lists in the 2022 AFL Mid-Season Rookie Draft, which will be held on Wednesday 1 June.

The Colgate Young Guns squad features the state’s brightest 19-year-old prospects, most of whom are competing as top-age players in the 2022 NAB League Boys season. The squad also includes several VFL-listed players.

All players selected in the Colgate Young Guns squad are eligible for next month’s AFL Mid-Season Rookie Draft.

Calder Cannons assistant coach Matt O’Connor is serving as coach of the Colgate Young Guns, while Geelong Falcons head coach Paul Corrigan will take the reins for Victoria Country U18.

Zane Duursma celebrates one of his six goals for Gippsland Power against Bendigo Pioneers at Queen Elizabeth Oval on May 01, 2022. Picture: Graham Denholm/AFL Photos

The match provides players selected in the Victoria Country U18 team the opportunity to stake their claim for selection in the squad that will compete at the 2022 NAB AFL National Championships - U18 Boys.

Among those named in the Victoria Country team are 2022 AFL Academy members Aaron Cadman (GWV Rebels), Jhye Clark (Geelong Falcons), Zane Duursma (Gippsland Power), Jason Gillbee (Bendigo Pioneers), Oliver Hollands (Murray Bushrangers), Henry Huswaite (Dandenong Stingrays) and Harley Reid (Bendigo Pioneers).

How to watch: Please click here to watch a live stream of the Colgate Young Guns v Victoria Country U18 match.

COLGATE YOUNG GUNS

#

NAME

SURNAME

DOB

HT

COMMUNITY CLUB

NAB LEAGUE REGION / VFL CLUB

1

Massimo

D'Ambrosio

5-06-2003

178

Point Cook

Western Jets

2

Harvey

Gallagher

26-09-2003

177

Sandhurst

Bendigo Pioneers

3

Paddy

Cross

14-02-2003

181

Nar Nar Goon

Gippsland Power

4

Euriah

Hollard

11-03-2003

175

Newtown & Chilwell

Geelong Falcons

5

Patrick

Dozzi

27-06-2003

185

Montmorency

Northern Knights

6

Tyler

Norton

8-05-2003

184

Wangaratta Magpies

Murray Bushrangers

7

Oskar

Faulkhead

11-02-2003

179

Wentworth

Bendigo Pioneers

8

Hamish

Sinnott

25-11-2003

186

Camperdown

GWV Rebels

9

Max

Walton

6-11-2003

182

Phillip Island

Gippsland Power

10

Jamieson

Ballantyne

16-04-2003

183

Portland

GWV Rebels

11

Charlie

Molan

23-01-2003

187

Mount Clear

GWV Rebels / Williamstown

12

Zavier

Maher

5-05-2002

185

Shepparton United

Carlton VFL

13

Lachlan

Carrigan

9-12-2002

191

Hampton Rovers

Richmond VFL

14

Hugo

Hall-Kahan

22-09-2003

188

Old Haileybury

Sandringham Dragons

15

Jed

Rule

10-06-2003

191

Box Hill Hawks

Oakleigh Chargers

16

Tyreece

Leiu

14-04-2003

194

Rowville

Eastern Ranges

20

Ryan

Eyers

22-04-2003

198

Corowa Rutherglen

Murray Bushrangers

22

Jerome

Lawrence

18-07-2003

196

Blackburn

Oakleigh Chargers

24

Samuel

Grant

4-04-2003

199

Old Carey

Northern Knights

26

Fletcher

Hart

1-07-2003

200

Albury

Murray Bushrangers

27

Toby

Murray

3-11-2003

200

Wangaratta Rovers

Murray Bushrangers

28

Max

Ramsden

19-04-2003

202

Old Melbournians

Sandringham Dragons

*Additional player to be added to the Colgate Young Guns squad

VICTORIA COUNTRY U18

#

NAME

SURNAME

DOB

HT

COMMUNITY CLUB

SCHOOL

REGION

1

Jacob

Konstanty

9-11-2004

176

Drouin FNC

Lowanna College

Gippsland Power

2

Thomas

Cappellari

8-04-2004

181

Myrtleford

Marian College Myrtleford

Murray Bushrangers

3

Max

Dow

17-02-2004

171

Swan Hill

Geelong Grammar

Bendigo Pioneers

4

Darcy

Wilson

18-08-2005

184

Wangaratta Rovers

Galen College Wangaratta

Murray Bushrangers

5

Jhye

Clark

23-07-2004

180

Queenscliff

St Ignatius, Drysdale

Geelong Falcons

6

Michael

Kiraly

9-01-2004

183

Sandhurst

Bendigo Senior Secondary

Bendigo Pioneers

7

Hugh

Bond

25-09-2004

184

North Ballarat

 

GWV Rebels

8

Oliver

Hollands

16-01-2004

183

Wodonga

Geelong Grammar

Murray Bushrangers

9

Zane

Duursma

28-08-2005

188

Foster

Foster Secondary College

Gippsland Power

10

Jonti

Schuback

18-03-2004

183

Maffra

Catholic College Sale

Gippsland Power

11

Jason

Gillbee

15-05-2004

192

Balranald

Catherine McAuley College

Bendigo Pioneers

12

Bailey

Humphrey

11-09-2004

184

Moe

Lowanna College

Gippsland Power

13

Finn

Emile-Brennan

7-05-2004

181

Mt Eliza

Rosebud SC

Dandenong Stingrays

14

Harley

Reid

17-04-2005

185

Tongala

St Joseph's Echuca

Bendigo Pioneers

15

Max

Clohesy

12-02-2004

179

Shepparton Swans

Notre Dame Shepparton

Murray Bushrangers

16

Henry

Hustwaite

20-07-2004

194

Rosebud

Rosebud SC

Dandenong Stingrays

17

Cooper

Vickery

16-12-2004

180

Bairnsdale FNC

Neagle Colege

Gippsland Power

19

Felix

Fogaty

9-06-2004

198

East Point

St. Patricks College

GWV Rebels

21

Will

Parkhouse

17-05-2004

194

Colac

Trinity College, Colac

Geelong Falcons

24

Oscar

Murdoch

24-09-2004

189

Newtown & Chilwell

 

Geelong Falcons

25

Aaron

Cadman

3-03-2004

194

Darley

Emmanuel College

GWV Rebels

28

Olivier

Northam

28-07-2004

195

St Joseph's

Western Heights College

Geelong Falcons

29

Harvey

Howe

26-10-2004

201

Traralgon

Lavalla Catholic College

Gippsland Power

30

Max

Knobel

27-06-2004

204

Maffra

 

Gippsland Power