Main content

2016 NAB AFL Under-16 Championships: results

• NAB AFL Under-16s: 2016 matches and venues

ROUND THREE

Division One

WESTERN AUSTRALIA  14.10 (94)
VIC METRO                   9.6 (60)

GOALS
WA: Hill 3, Smallwood 2, Cullen 2, O’Reilly 2, Stock, Clark, Medhat, Chambers, Willcocks
Vic Metro: M.King 2, Skidmore, Smith, O’Halloran, Bytel, Khamis, Murphy, Hallebone

BEST
WA: Hill, Morgan, Smallwood, Tucker, Carter, Joyce
Vic Metro: M.King, Bytel, Browning, Graham, Skidmore, B.King 

SOUTH AUSTRALIA         15.11 (101)
VIC COUNTRY                   6.9. (45)

GOALS
SA: Woodcock 3, Martin 3, Coleman 2, Hately 2, Munn 2, Carney, Michael, Valente
Vic Country: Dunkley, Caldwell, Mosquito, Garoni, Riordan, Taylor

BEST
SA: Rozee, Flinn, Lochowiak, Woodcock, Valente, Lukosius, Grieve
Vic Country: Walsh, Mosquito, Riordan, Carlin, Caldwell, Barzen

South Australia won Division One.

Connor Rozee (South Australia) won the Kevin Sheehan Medal 

Division Two

TASMANIA  11.12 (78)
NSW/ACT     9.8 (62)

GOALS
Tas: Rubock 2, Best 2, Anderton, Jackson, Banks-Smith, Turner, Boyd, Thomas, Bake
NSW/ACT: Lucus 3, Close 2, Corbett, Walker, Carmody, Beaumont

BEST
Tas: Banks-Smith, Anderton, Jackson, Auckland, Baker, Farrow, Thomas, Gadomski
NSW/ACT: Kelly, Richardson, Koschitzke, Lucus, Beaumont, Peatling

QUEENSLAND                       11.14 (80)
NORTHERN TERRITORY           9.9 (63) 

GOALS
Qld: Scott 2, McFadyen 2, Marsh, McDonald, Kaugla, Beaman, Palmer, Stone, Ansell
NT: Davies 2, Cameron 2, Shcwarze 2, Blake 2, Mummery 

BEST
Qld:
McFadyen, Scott, Stackelberg, Marsh, Stove, Palmer
NT: Bailey, Mummery, Rielly, Quinn, Brown, Scrutton

Tasmania won Division Two

Tarryn Thomas (Tasmania) won the Alan McLean Medal

NAB MVPs

NSW/ACT: Nick Blakey
Northern Territory: Michael Mummery
Queensland: Bailey Scott
South Australia: Connor Rozee
Tasmania: Tarryn Thomas
Vic Country: Jy Caldwell
Vic Metro: Rhylee West
Western Australia: Ian Hill 

ROUND TWO

Division One

Matches played July 4

South Australia          15.8 (98)
Vic Metro                    11.16 (82)

GOALS
South Australia: Woodcock 2, Whitbread 2, Carney 2, Munn 2, Wilkinson, Rozee, Lewis, Hately, Lochowiak, Valente, Martin
Vic Metro: M.King 3, Butters 2, West, Golds, Gillard, Taylor, O.King, Murphy

BEST
South Australia: Lukosius, Munn, Rozee, Woodcock, Valente, Lewis, Lochowiak
Vic Metro: Butters, Skidmore, Taylor, Stynes, B.King, M.King

Western Australia     13.15 (93)
Vic Country                    7.9 (51)

GOALS
Western Australia: Hill 4, Stack 3, Medhat 2, Fazioli, Willcocks, Smallwood, Moore
Vic Country: Garoni 3, Chatfield 2, Hill, Barzen

BEST
Western Australia: Morgan, Hill, Miller, Smallwood, Stack
Vic Country: Garoni, Atley, Caldwell, Reid, Berry, Mosquito

Played at Metricon Stadium

Division Two 

Matches played July 5

NSW/ACT           13.11 (89)
Queensland        9.12 (66)

GOALS
NSW/ACT: Carmody 3, Close 3, Blakey 2, Reed 2, Peatling 2, Holten
Queensland: Ansell 3, Greenwool, Scott, Marsh, Mills, Beaman, Portelli

BEST
NSW/ACT: Blakey, Reed, Close, Walker, Carmody, Driscoll
Queensland: Scott, Ansell, Marango, McFadyen, Stackelberg

• Kangas face competition for promising Under-16s pair Blakey and Scott

Tasmania                  16.9 (105)
Northern Territory      4.10 (34)

GOALS
Tas: Boyd 4, Rubock 3, Thomas 2, Turner 2, Best, Kalbfell, Jubb, Dakin, Banks-Smith
NT: Palmer 2, Blake, Cameron

BEST
Tas: Thomas, Jones, Boyd, Gadomski, Best, Dakin, Farrow, Turner
NT: Bailey, Green, Blake, Holt-Fitz, Quinn

Played at Metricon Stadium

ROUND ONE

Division One

Matches played June 25-26

South Australia 3.5 4.8 4.12  10.14 (74)
Western Australia 4.2 5.4 8.7  10.7 (67) 

GOALS
SA: Rozee 2, Martin 2, Rankine 2, Lewis, Irra, Kennerley, Gould
WA: O’Reilly 2, Morgan, Hill, Stack, Carter, Medhat, Peacock, Chambers, Moore 

BEST
SA: Flinn, Lewis, Lochowiak, Rankin, Wilkinson
WA: Joyce, Hill, Carter, Miller, Spooner, Murphy 

Played at AAMI Stadium

Vic Country 2.1 6.3 10.4  11.7 (73)
Vic Metro 3.1 5.2 6.2  8.5 (53)

GOALS
Vic Country: Garoni 5, Williams 2, Caldwell, Chatfield, Lowden, Hill
Vic Metro: Butters 2, West, Bytel, O.King, Murphy, Hallebone, King

BEST
Vic Country: Caldwell, Dang, Brownless, Garoni, Duursma, Walsh
Vic Metro: B.King, West, Skidmore, Khamis, Butters, Golds

Played at Simonds Stadium

Division Two 

Matches played June 11-12

Tasmania 9.12 (66) d Queensland 3.5 (23)

GOALS

Tasmania:
Rubock 2, Thomas 2, Boyd 2, Jubb, Banks-Smith
Queensland: Matthews, Deacon, S. Parkin-Owens

BEST

Tasmania: Anderton, Thomas, Jackson, Rubock, Auckland, Jones, Gadomski, Banks-Smith, Boyd
Queensland: Portelli, Graham, McFadyen, Mills, Coleman

Played in Hobart

NSW/ACT 12.16 (88) d Northern Territory 5.12 (42)

GOALS
NSW/ACT: Reed 4, Walker 3, Carmody 2, Close 2, Lucas
Northern Territory: Mummery, Cammeron, Kosneck, Stevens, Green

BEST
NSW/ACT: Holten, Rowston, Corbett, Blakey, Beaumont, Kelly
Northern Territory: Green, Holt-Atz, Althouse-Cooper, Brown, Junkfer, Blake

Played in Darwin

Want more?

• Listen to this week's Road to the Draft podcast

• The draft pool: Cal Twomey analyses this year's best prospects

• NAB AFL Under-18s: 2016 fixture, news and video