BROUGHT TO YOU BYNAB

DESPITE having their season wiped out by COVID-19, half of the prospects invited to test at this year's NAB AFL Draft Combines will be Victorians in a boost for that state's draft hopefuls.

The AFL released a list of 94 players from around the country who will test at the NAB AFL Draft Combines, which this year will be held in each state in coming weeks.

PHANTOM FORM GUIDE Cal Twomey's September update

A date for the Victorian Combine is yet to be set as the state continues to deal with the outbreak of the pandemic, but 46 players from the metropolitan and country regions have been identified to show their athletic and physical attributes when a time is locked in.

>> FULL LISTS FOR EVERY STATE BELOW

Included in the group are potential first-round picks Elijah Hollands, Will Phillips, Tanner Bruhn, Archie Perkins, Zach Reid and Finlay Macrae (pictured below).

Finlay Macrae in action for Oakleigh Chargers during the NAB League preliminary final against Sandringham Dragons at Ikon Park in September, 2019. Picture: AFL Photos

The NAB League was postponed days before its season was due to get underway and later cancelled as the second wave of the illness spread around the state, leaving most Victorian draftees missing a full season.

DRAFT HUB Latest news, profiles, highlights, more

The AFL is hopeful it will be able to stage the testing day for the Victorian prospects later this year, with timings confirmed for all other states.

There are a total of 10 players from the northern states who have been invited to their respective Combines, while Maurice Rioli Jnr, who can join Richmond as a father-son selection, has been picked as a Northern Territory representative.

Bolter Brayden Cook's form in the SANFL under-18s competition has impressed to win a call-up as one of 20 players added from South Australia, while there have been 11 West Australians nominated.

Clubs were asked to nominate their list of preferred NAB AFL Draft Combine attendees, with players who represented the NAB AFL Academy at under-17s level last year, and those who played in the 2019 Grand Final day All Stars clash, included automatically.

2020 NAB AFL Draft Combine list (as of September 3)

NSW (To be held on Sunday, October 25)
Braeden Campbell (Sydney Academy)
Charlie Byrne (Murray Bushrangers)
Errol Gulden (Sydney Academy)
Joshua Green (GWS Academy)

01:51 Mins
Published on

Could this be Sydney's next Academy star?

Sydney Academy prospect Braeden Campbell could end up being an early pick in this year's NAB AFL Draft thanks to his brilliant speed and game-breaking abilities

Published on

Northern Territory (Saturday, October 3)
Joel Jeffrey (Wanderers/Gold Coast Academy)
Maurice Rioli jnr (Oakleigh Chargers)
Brodie Lake (Southern Districts/Central District (SA)/Gold Coast Academy)

Queensland (Saturday, October 3)
Alex Davies (Gold Coast Academy)
Blake Coleman (Brisbane Academy)
Carter Michael (Brisbane Academy)
Jack Briskey (Brisbane Academy)
Max Pescud (Gold Coast Academy)
Saxon Crozier (Brisbane Academy)

South Australia (Wednesday, September 30)
Brayden Cook (South Adelaide)
Caleb Poulter (Woodville West Torrens)
Corey Durdin (Central District)
Henry Smith (Woodville West Torrens)
James Borlase (Sturt)
Jye Sinderberry (West Adelaide)
Kaine Baldwin (Glenelg)
Lachlan Jones (Woodville West Torrens)
Luke Edwards (Glenelg)
Luke Pedlar (Glenelg)
Malachy Carruthers (Sturt)
Mitchell Duval (West Adelaide)
Pheonix Spicer (South Adelaide)
Riley Thilthorpe (West Adelaide)
Taj Schofield (Woodville West Torrens)
Tariek Newchurch (North Adelaide)
Tom Powell (Sturt)
Tom Highmore (South Adelaide)
Xavier Robbins (Glenelg)
Zac Dumesny (South Adelaide)

Tasmania (Week of Monday, September 21)
Jackson Callow (North Launceston)
Oliver Davis (Clarence)
Patrick Walker (North Hobart)
Sam Collins (North Hobart)

Vic Country (TBC)
Blake Reid (Geelong Falcons)
Cameron Fleeton (Geelong Falcons)
Charlie Ham (Geelong Falcons)
Charlie Lazzaro (Geelong Falcons)
Clayton Gay (Dandenong Stingrays)
Elijah Hollands (Murray Bushrangers)
Harry Sharp (Greater Western Victoria Rebels)
Henry Walsh (Geelong Falcons)
Jack Ginnivan (Bendigo Pioneers)
Jamarra Ugle-Hagan (Oakleigh Chargers)
Josh Treacy (Bendigo Pioneers)
Nick Stevens (Greater Western Victoria Rebels)
Noah Gribble (Geelong Falcons)
Oliver Henry (Geelong Falcons)
Ryan Angwin (Gippsland Power)
Sam Berry (Gippsland Power)
Seamus Mitchell (Bendigo Pioneers)
Tanner Bruhn (Geelong Falcons)
Will Bravo (Dandenong Stingrays)
Zach Reid (Gippsland Power)
Dominic Bendendo (Murray Bushrangers)
Zavier Maher (Murray Bushrangers)

NAB LEAGUE GUNS WE WON'T SEE Vic Country's hottest prospects

Vic Metro (TBC)
Lachlan Carrigan (Sandringham Dragons)
Archie Perkins (Sandringham Dragons)
Bailey Laurie (Oakleigh Chargers)
Campbell Edwardes (Calder Cannons)
Cody Brand (Calder Cannons)
Connor Downie (Eastern Ranges)
Conor Stone (Oakleigh Chargers)
Corey Preston (Eastern Ranges)
Eddie Ford (Western Jets)
Ewan Macpherson (Northern Knights)
Finlay Macrae (Oakleigh Chargers)
Fraser Rosman (Sandringham Dragons)
Jake Bowey (Sandringham Dragons)
Josh Eyre (Calder Cannons)
Joshua Clarke (Eastern Ranges)
Liam McMahon (Northern Knights)
Liam Kolar (Northern Knights)
Luke Cleary (Sandringham Dragons)
Matt Allison (Calder Cannons)
Max Heath (Sandringham Dragons)
Max Holmes (Sandringham Dragons)
Nikolas Cox (Northern Knights)
Ollie Lord (Sandringham Dragons)
Reef McInnes (Oakleigh Chargers)
Will Phillips (Oakleigh Chargers)

NAB LEAGUE GUNS WE WON'T SEE Vic Metro's hottest prospects

Western Australia (Wednesday, September 30)
Blake Morris (Subiaco)
Brandon Walker (East Fremantle)
Denver Grainger-Barras (Swan Districts)
Heath Chapman (West Perth)
Jack Carroll (East Fremantle)
Joel Western (Claremont)
Kalin Lane (Claremont)
Logan McDonald (Perth)
Nathan O'Driscoll (Perth)
Shannon Neale (South Fremantle)
Zane Trew (Swan Districts) 

01:17 Mins
Published on

Denver Grainger-Barras shows his talents

Young defender Denver Grainger-Barras shows off his intercept marking in the 2019 NAB AFL Under 18 Championships

Published on